Hrozilo mu až desetileté vězení. Podle odvolacího senátu se popsané skutky sice staly, nejsou však trestným činem.

Paluska chce omluvu za to, že se městská část k jeho obvinění připojila. „Vím, že tento krok byl motivován především opatrností, přesto mě celá záležitost – včetně Vašeho opatrného připojení se k žalobě – značně poškodila," píše Paluska starostce Janě Černochové (ODS) v dopise.

Po řediteli Transparency International chce uveřejnění omluvy na webu na témž místě, kde společnost uveřejnila článek o jeho údajném pochybení. Uveřejnění omluvy se Paluska chce případně domáhat i soudně.

Dvaašedesátiletý Paluska svou vinu od počátku odmítal. Kvůli obvinění opustil funkci starosty, kterou jako člen ODS vykonával v letech 2010 až 2012. „Bylo prokázáno, že se skutkový děj z podstatné části skutečně stal. Po vypuštění neprokázaných tvrzení obžaloby však skutky nevykazují zákonné znaky žádného trestného činu," uvedl tehdy předseda senátu Vladimír Vočka.

Z historie kauzy

Praha 2 zveřejnila na konci roku 2009 záměr pronajmout půdní prostory v několika domech, kde měly na náklady radnice vzniknout hrubé stavby nových bytů. Nájemník vybraný ve veřejné soutěži měl následně na své náklady stavbu bytu dokončit.

Obžaloba upozorňovala na to, že dva půdní byty v Dittrichově ulici nechal Paluska na účet městské části rovnou dodělat, čímž prý Praze 2 vznikla škoda přes 2,75 milionu korun. Poté prý ve zdánlivě transparentním výběrovém řízení zařídil, aby nájemní smlouvu dostal spoluobviněný Miloš Vavřička a jeho dcera. Ti údajně následně zajistili převedení práv k jednomu z bytů na přítelkyni Paluskova syna, která nesplňovala podmínky soutěže.

Pražský městský soud letos v lednu zprostil Palusku i Vavřičku obžaloby, protože podle něj nebylo prokázáno, že se žalované skutky staly. Poškozená městská část se však odvolala k vrchnímu soudu. Odvolání podal i státní zástupce, který neprotestoval proti samotnému zproštění viny, ale proti důvodu zproštění – chtěl, aby soud konstatoval, že se skutek stal, ale že se jeho spáchaní nepodařilo prokázat obžalovaným, případně že skutek nebyl trestným činem. Odvolací senát mu vyhověl.

Čtěte také: Stíhaného exstarostu Prahy 2 soudy pravomocně očistily