Chlapec Tomáš, pojmenovaný po někdejším starostovi radnice Prahy 6 Tomáši Chalupovi byl vložen do babyboxu 3. prosince. Dívka Jitka byla vložena 12. prosince krátce před devátou hodinou ranní.

„V Praze 6 nyní máme snad nejvytíženější babybox v České republice. Přeji miminku hodně zdraví a štěstí do života, a ať co nejdříve najde milující rodinu. Jsem velmi rád, že šestkový babybox pomáhá zachraňovat životy dětí. Umístěním babyboxu na radnici chceme pomoci zabránit otřesným případům, kdy novorozence někdo odloží do popelnice nebo na místo, kde nemá sebemenší šanci na přežití," řekl nový starosta Ondřej Kolář. Babybox vyšel na přibližně 250 tisíc korun, které zaplatili sponzoři.

O umístění schránky pro nechtěné děti v budově radnice rozhodly zkušenosti Ludvíka Hesse ze sdružení Babybox pro odložené děti - Statim, které babyboxy v Česku pomáhá zavádět.

Ludvík Hess, zakladatel babyboxů.Zakladatel a duchovní otec babyboxů Ludvík Hess v rámci svých možností zároveň sleduje osudy těchto nechtěných dětí. „Pokud mám správné informace, tak děti z babyboxu 
z GynCentra v Hloubětíně 
v Praze 9 už mají náhradní rodiče. Což je samozřejmě to nejlepší, co mohlo tehdejší novorozence na počátku života potkat,“ sdělil Pražskému deníku Ludvík Hess.

Do zmíněného babyboxu bylo v letech 2006 až 2008 vloženo 8 novorozenců. Z toho 5 dívek a 3 chlapci. První dítě, dívka Sonička, byla vložena v únoru roku 2006. V únoru téhož roku další dívka Lenka a chlapec Tomík. Těsně před Vánoci stejného roku přibyl chlapec Adam. 
V červenci 2007 chlapec David, v říjnu Zoja a v prosinci Markéta. V roce 2008 řadu osmi nechtěných novorozenců uzavřela dívka Petra.

O osudu holčičky z babyboxu v Praze 2 pojmenované po tamní starostce Janě Černochové zatím nemá dostupné informace ani Ludvík Hess. Zato novorozenci ze „šestky“ podle Ludvíka Hesse skončili v péči pěstounů.

„Pokud vím, radnice zatím čeká, zda se 
o děti nepřihlásí biologický rodič. Vzhledem k tomu, v jakém stavu ale byly do babyboxu vloženy, se nedomnívám, že by se tak stalo. Rychlejší řešení v hledání náhradních rodičů by bylo zřejmě účelnější jak pro děti, tak i pro lidi, kteří děti mít nemohou,“ sdělil Ludvík Hess.

Azylové domy pro matky s dětmi

Ten za vydatné pomoci různých institucí zřídil v České republice již 63 babyboxů. Za dobu jejich existence do nich již bylo odloženo, a tím pádem zachráněno, 112 dětí. Nejvíc odložených novorozenců bylo v ČR v roce 2011 – 22 dětí. Nejméně v roce 2008 – 4 děti.

„Paradoxně velkým příznivcem babyboxů zrovna nejsem. Avšak vycházím zároveň i ze situace, že je pořád lepší vložit dítě do babyboxu, než ho pohodit někde v lese. Domnívám se, že neméně účelnější bude azylový dům pro matky s dětmi, které se nacházejí v neutěšené životní situaci. Pak bude třeba i méně dětí odložených v babyboxech,“ míní Hess. Azylový dům chce v brzkém budoucnu údajně vystavět v Praze 10.

Babybox je lepší než popelnice

Existenci babyboxů podporuje i lékař Daniel Rychnovský. Ten se v minulosti jednoznačně postavil pro jejich další rozšiřování. „Babybox je lepší než popelnice a dobře víte, že v minulosti jsme se s dětmi v popelnicích setkávali. Mísy, kam bylo možné odložit dítě, přitom znali už v antickém Řecku,“ sdělil Rychnovský, a snažil se tak poukázat na to, že myšlenka babyboxů, byť v jiné podobě, je stejně stará jako lidstvo samo.

Zmíněné schránky na odkládání nechtěných dětí má i své odpůrce. Mezi ně patří i rovněž lékař František Schneiberg. Ten je názoru, že babyboxy nepomáhají, ale škodí. Děti z babyboxu podle Schneiberga buď skončí v ústavu, nebo v pěstounské péči a ztrácí své původní kořeny. Z toho důvodu se pak hůř začleňují do společnosti. „Kdyby babyboxy neexistovaly, rodiče by si dítě spíše nechali. Boxy produkují děti bez identity, skončí 
v ústavní péči a v adopci. Nehledě na to, že v české společnosti babyboxy podporují nemorální chování matek,“ říká František Schneiberg.

„Můžu jen poděkovat odpůrcům babyboxů, v čele s pediatrem Františkem Schneibergem, tvrdícímu že je jich jak košů na odpadky. Jejich negativní postoj totiž způsobil, že 96 procent Čechů je podle průzkumu pro babyboxy,“ míní Ludvík Hess.

Co je a k čemu slouží babyboxBabybox zvenčí. Zde je matka návodem informována o postupu vložení novorozence do takzvané schránky pro nechtěné děti.Vytápěná schránka, která je snímána kamerou, do které mohou matky anonymně odložit své nechtěné dítě. Schránka má šířku 100 centimetrů, hloubku 50 centimetrů a výšku 60 centimetrů.

Schránka je napojena na stálou službu v nemocnici. Čidla reagují na světlo i zvuk, vyrozumí zdravotnický personál o tom, že se dvířka babyboxu uzavřela. Zdravotní sestry se o dítě okamžitě postarají. Zároveň odchází signál 
i do mobilů dalších zdravotníků.

Ten, kdo dítě do boxu vloží, zůstává v anonymitě. Pro tuto osobu je ve schránce připraven lístek s informací o dalším osudu dítěte a 
o možnostech, jak jej získat zpět. Pokud se matka k dítěti již nepřihlásí, je nabídnuto k adopci.