Po neuvěřitelných osmnácti letech čekání a nekonečného vyjednávání s úředníky i památkáři.

V období kolem Velikonoc si vyžádaly rozsáhlé kácení desítek vzrostlých stromů, v těsné blízkosti sousední přírodní památky Háj profesora Jedličky. Radikální mýcení zeleně v okolí teras je prý prvním a nezbytným krokem, přímo směřujícím k zahájení oprav.

Jaký bude výsledek? Nezhyzdí terasy původně plánovaná bytovka? A bylo vůbec schváleno ono ke kácení?

„Stavební povolení je platné od poloviny října roku 2011,“ potvrdil před časem starosta Prahy 5 Radek Klíma. Do budov, chátrajících už od roku 1994, tedy investor společnost Istar a Barrandovské terasy může přivést nové inženýrské sítě. A nejen to.

Povolení je platné také pro kýženou obnovu a dostavbu. Zmíněné kácení s tím zřejmě souvisí. Je tedy legální, pokud se neprokáže, že zasáhlo přímo do přírodní památky, což prověří pracovníci magistrátu. „Zřejmé je, že na pokácení většiny stromů muselo být povolení vydáno. Jestliže se kácelo i na území přírodní památky, pak bychom o tom museli něco vědět. Domnívám se, že jsme žádné povolení nevydávali,“ sdělil Deníku nejmenovaný magistrátní úředník příslušného odboru.

Zahájení přípravných prací v podobě terénních úprav potvrdil člen představenstva Barrandovských teras a ředitel společnosti Istar, Jaromír Hrdlička.

Zároveň ale poznamenal, že pět let trvající schvalovací proces plány na rekonstrukci značně narušil. Netroufá si odhadovat, jak dlouho rekonstrukce potrvá.

„Během tohoto roku hotovo nebude. Ale projektu se nevzdáváme,“ vzkázal Hrdlička. Původní plány, podle kterých měly Barrandovské terasy ožít v roce 2014, se zřejmě budou muset poněkud změnit.

Investice v řádu stovek milionů korun prý však nadále počítá s rekonstrukcí restaurace, největšího prvorepublikového lákadla teras. Ta má znovu nabýt původní podobu z roku 1929.

„Znamená to tedy dvě restaurace a bar, který ponese název zaniklého baru Trilobit,“ popsal investor.

Ožijí zpustlé Barrandovské terasy prvorepublikovou slávou?

Ovšem na místě původního baru Trilobit, uzavřeného už v roce 1982 a posléze vyhořelého, vyroste hotel a poblíž ještě jeden.

Obnovy se podle Hrdličky nedočká bazén z padesátých let, protože není součástí teras. Zachováno by mělo zůstat točité schodiště, vytesané ve skále, vedoucí od bazénu ke zvýšenému patru.

Zmizet by naopak měly veškeré přílepky z doby normalizace. Investor plánuje, že terasy budou otevřeny pro širokou veřejnost a budou opět plnit především funkci restaurace.

Fakta:

- Barrandovské terasy je komplex budov v jižní části Prahy, kterému dominuje funkcionalistická vyhlídková restaurace Terasy Barrandov z dílny architekta Maxe Urbana.

- Jsou součástí urbanistického projektu Václava M. Havla na zahradní čtvrť na svahu kopce Habrová.

- Vlastníkem stavby je společnost Barrandovské terasy.

- Po komunistickém převratu v únoru 1948 došlo ke znárodnění Barrandovských teras.

- V roce 1982 byl uzavřen proslulý Trilobit bar.

- V roce 1992 komplex v restituci získali právoplatní dědicové bratři Ivan a Václav Havlovi.

Čtěte také: Barrandovské terasy chátrají. Ruiny ale brzy ožijí