Pozdvižení části veřejnosti vyvolala fotoreportáž serveru Aktuálně.cz, kde je vidět, že u vstupu z Chotkovy ulice přibyl žiletkový plot u Jeleního příkopu.

„V uvedeném místě bylo opraveno poškozené oplocení. O opravu požádaly na základě svých zjištění složky, které areál střeží,“ uvedl ve čtvrtek mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek pro Blesk.cz. Nikdo další včetně mluvčího Hradní stráže, která objekt hlídá, novinářům neodpověděl.

Lidé včetně politiků (někteří z nich v minulosti dokonce žádali prezidenta Zemana o odstranění policejních kontrol) hned začali tento krok, který Pražský hrad opět posunul k tomu, aby vypadal jako nedobytná pevnost, komentovat. „Dlouho jsem na Hradě nebyl a dlouho ještě nebudu, něco tam není v pořádku,“ napsal si na facebookový profil Tomáš Vích, pirátský zastupitel městské části Praha 1.

Víc drátů než v Ruzyni

„Ostnatý drát?! Z těch fotek jde hrůza a za tím drátem je někdo opravdu nebezpečně nemocný,“ glosoval situaci bývalý premiér za ODS a neúspěšný prezidentský kandidát Mirek Topolánek. Twitterový účet s přezdívkou @ruzynskej_mukl pak uvedl v narážce, že hradní areál připomíná věznici: „Mají tam víc drátů než my v Ruzyni.“ Další se podobně jako na jaře, když vyšlo najevo uzavření návštěvnicky atraktivních prostor Pražského hradu, ptají, čeho se Zeman a spol. bojí.

Ostnatý drát vydržel každopádně na Pražském hradě jen krátce. Proč? „Nebudeme se k tomu vyjadřovat, protože už to pozbylo důležitost,“ odpověděl Blesku mluvčí Šebek.

Hradní stráž každopádně během léta oznámila chystané novinky, které mají bezpečnost zvýšit. Navýší se počet jejích příslušníků a vyrůst by měly nové budovy. Také kvůli tomu se opěvněný hradní areál rozrůstá. Magistrát převedl bezplatně Správě Pražského hradu ulice Na Opyši. Už dříve zadarmo získal Hrad od města ulici U Prašného mostu.

Převod podle současného radního pro majetek Jana Chabra (TOP 09) schválilo předchozí zastupitelstvo, kde většinu mělo hnutí ANO s ČSSD a Trojkoalicí (Zelení, STAN, KDU-ČSL). Jeden z argumentů prezidentské kanceláře zněl, že tyto ulice „jsou rovněž určeny v případě ohrožení jako úniková cesta pro prezidenta ČR.“