Praha 22. srpna

18:00:Kolony se vytvořily v dalších částech Prahy

Zahlcení objízdné trasy vedoucí ulicemi Švehlova a Průmyslová způsobilo dlouhé kolony na ostatních výpadových komunikacích ve východní části města.

„Ke stupni 5 se dopravní situace blíží i na některých dalších místech. Kolony se tvoří na Černém Mostě, na výjezdu na dálnice D8, D11 a rychlostní silnici R10. Očekáváme ale, že nejpozději do dvou hodin se situace uklidní,“ řekl Deníku zástupce šéfa dopravních policistů Jiří Dušek.

16:00: Doprava kolabuje

Dopravní situace na objízdné trase vedoucí ulicemi Švehlova a Průmyslová se v posledních chvílích výrazně zhoršila.

Ve směru z centra je provoz na stupni 4 až 5, ve směru do centra pak na stupni 5. Kolony se tedy prakticky nepohybují.

„Stalo se to, co jsme očekávali. Řidiči kamionů chtěli Prahou projet ještě před 17. hodinou, od kdy platí omezení jízd nákladních vozidel, a Pražané vyrazili na víkend. Po šesté hodině by se situace měla opět začít uklidňovat,“ domnívá se.

Na Jižní spojce a Štěrboholské radiále od křížení s Průmyslovou je podle údajů policistů provoz plynulý.

Kvůli hrozícímu kolapsu v souvislosti s uzavírkou lanového mostu na Jižní spojce přichystala policie doslova manévry. To, jak se situace vyvíjela, pečlivě sledovali městští i dopravní policisté. Koordinaci měl mimojiné na starost také zástupce šéfa dopravních policistů Jiří Dušek.

Kolik policistů bylo v souvislosti s uzavírkou mostu v terénu?

Konkrétní číslo se říct nedá, odvíjí se od situace a dopravy. Řádově to jsou desítky policistů. Ti už ráno (pátek 22.8) obsadili všechny důležité křižovatky jako je Kbelská, Černokostelecká, Bohdalecká nebo Vršovická.

Je připraven i vrtulník?

Ano, využili jsme ho hned v pátek ráno, abychom měli náhled z výšky. Až do poledne, byl ale stupeň dopravního zatížení na trojce. Předpokládané kolony se naštěstí netvořily.

Jste ve spolupráci s středočeskou policií?

Samozřejmě. Dopravní situace v Praze se totiž velmi snadno promítne i ve středních Čechách. Jsme proto se středočeskou policií dohodnuti, že kdyby došlo k mimořádné situace, například ekohavárii, požádají kolegy ze středočeského kraje, aby přibrzdili nebo pozastavili dopravu.

Zácpy už před týdnem

Už před týdnem, kdy na most nesměly kamiony, byla Švehlova ulice, kudy vede objízdná trasa, zcela ucpaná. „Z Průmyslové ulice se skoro nedalo odbočit doleva na ulici Plukovníka Mráze, protože Švehlova ulice byla přeplněna kamiony,“ sdělila Deníku svůj zážitek z minulé neděle řidička Jiřina Krátká. Nyní se očekává, že se doprava nehne z kritického stupně číslo pět.

Řidiči si najdou vlastní objížďky

Nad uzavírkami budou dohlížet policisté. „Posílili jsme jejich počet. Policisté budou střežit situaci na křižovatkách, a to nejen na objízdné trase. Předpokládáme totiž, že si řidiči najdou vlastní objížďku. Proto policisté budou hlídat například také křižovatku Gbelská a Poděbradská,“ sdělil Deníku Pavel Švrčula, ředitel pražské dopravní policie. Zároveň očekává, že nejhorší dopravní situace pro metropoli nastane v pondělí, tedy paradoxně poté, co by most měl být opět otevřen. Mnoho dopravců totiž dnešní cestu odloží.

Švrčula se domnívá, že důvody očekávaného pondělního kolapsu jsou jasné. „Kamiony nyní stejně nemohou jezdit od pátku od pěti hodin odpoledne a částečně o víkendech,“ uvedl.

Podle primátora Pavla Béma (ODS) mají opatření přijatá v souvislosti s opravou mostu za cíl minimalizovat čas výluky na nezbytně nutnou dobu a zajistit největší možnou rychlost a plynulost provozu na objízdné trase. „Nákladní kamionová doprava do Prahy nepatří, je hlavní příčinou zatížení lanového mostu i jeho technického stavu,“ sdělil Bém.

Podle něj stále se zhoršující dopravní situaci v Praze vyřeší dokončení nadřazeného dopravního skeletu. „Vláda a parlament by tyto stavby měly maximálně podpořit i s ohledem na fakt, že neslouží jen občanům hlavního města Prahy, ale mohou ulehčit klíčovému dopravnímu uzlu celé země,“ domnívá se primátor.

Do nedělní půlnoci

Uzavírka lanového mostu začala ve čtvrtekv noci ve 23 hodin a potrvá do nedělní půlnoci. „Vyšli jsme vstříc žádosti Technické správy komunikací a stavební práce omezíme na minimum,“ uvedl Alfred Brunclík, generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic. Podobně již v minulých dnech zareagovala i Technická správa komunikací, která zastavila opravu povrchu Průmyslové ulice v úseku Poděbradská – přemostění přes Rokytku.

„Tento úsek Průmyslové ulice je jednou z možných objízdných tras při uzavření lanového mostu. Nechceme řidičům v této lokalitě ještě více komplikovat situaci, proto jsme práce přerušili,“ sdělil tiskový mluvčí Technické správy komunikací Tomáš Mrázek.

Závadu na mostu objevila Technická správa komunikací v sobotu 9. srpna při rekonstrukci lanového mostu. Dělníci zjistili pokles nosníku mostu a vyklonění římsy včetně koroze na kovových prvcích, kterou způsobila voda. Na most byl ve směru na Prahu 9 zakázán vjezd nákladním automobilům nad šest tun a pro osobní automobily snížena rychlost na 30 km/h.

JITKA EISENHAMMEROVÁ, JAN BRODNÍČEK