První z prohlídek povede hudebník a výtvarník Vladimir 518, jenž je zároveň i obdivovatelem práce architekta Karla Pragera. Ten navrhl budovu Nové scény, kterou právě první prohlídka zájemcům 23. září představí. „Je důležité na kvalitu těchto budov veřejnost upozorňovat, aby nedošlo k podobné situaci jako s bývalým Hotelem Praha," uvedl umělec s ohledem na nedávnou demolici jiné pražské stavby.

I další osobnosti se zapojí do prohlídek po budovách, které veřejnost často označuje jako nejošklivější. Ukazovat i jiný pohled na dílo bude třeba architekt Adam Gebrian či zakladatel časopisu Era 21 a kurátor Moravské galerie v Brně Rostislav Koryčánek.

„Nalézt to zajímavé a obohacující i v na první pohled odlišné a možná i kontroverzní architektuře může být cestou k pochopení dalších podob umění i naší společnosti," uvedl k sérii prohlídek umělec Evžen Šimera ze spolku Scholastika, který akci pořádá.

Nejošklivější stavby v Praze

Mezi stavby titulované jako nejošklivější se řadí například budova bývalého Federálního shromáždění, hotel Pyramida na Břevnově, dispečink Dopravního podniku a žižkovský vysílač nebo už zmíněná budova Nové scény Národního divadla.

Ta byla postavena v letech 1977 až 1983 a dělí se na dvě části: jedna, která přiléhá k baroknímu klášteru, je klidná, transparentní, s hladkým skleněným pláštěm. Druhá část se zvedá na masivních pilířích, mezi kterými se otevírá volný průchod na divadelní piazzetu a díky skleněným tvarovkám působí jako plastika.

Budovy postavené v 60. až 80. letech často ve stylu takzvaného brutalismu uplatňovaného i v západní Evropě čekají na přijetí veřejností, ale často i odborníky. Zatím se polemizuje i o tom, zda si takové stavby zaslouží památkovou ochranu. Aktuálně je tomu tak třeba v případě karlovarského hotelu Thermal autorů manželů Machoninových.