Původně zde chtěli developeři vybudovat luxusní byty. Nyní se objevil plán městské části pozemky odkoupit a vybudovat na Vidouli sportovně-rekreační areál. Zdá se tedy, že dlouhodobá aktivita obyvatel zde měla smysl.

Za Invalidovnu se postavil spisovatel

Debatu mezi známými osobnostmi v poslední době vzbudila i například kauza karlínské Invalidovny. Proti jejímu prodeji se vyjádřil například i spisovatel David Zábranský.

„Mám k Invalidovně vztah, dlouho to bylo takové moje místo," vysvětlil svou motivaci. Nejvíce mu vadila představa komerčního využití budovy. „Nelíbilo se mi, že se z ní měl stát hotel," okomentoval. „Invalidovna by měla hlavně sloužit Pražanům. Domov pro seniory? Literární centrum? Techno? Country? Zubař? Jistě by se tam vešlo všechno…" vyjmenoval.

Chybí tu centra alternativní kultury 

Občanskou aktivitou je také známý rapper Vladimir 518, který podpořil Autonomní sociální centrum Klinika na Žižkově. „Přiměla mě k tomu zřejmě pozitivní zkušenost se squatingem. Myslím, že princip center alternativní kultury, která nejsou pod tlakem vydělávání peněz na nájem, je správný," vysvětlil. V otázkách občanského aktivismu je ale hudebník opatrný.

„Má to pozitivní i negativní momenty, protože ne vždy je to poučená aktivita. Pokaždé je potřeba oboustranný dialog," vysvětlil. Stejným způsobem uvažuje i ve vztahu ke známým osobnostem, které se angažují. „Je to na zvážení toho daného člověka, je třeba přemýšlet o tom, jak může daný projev lidi ovlivnit. Známý člověk musí uvažovat nad tím, do jaké míry přináší kvalitní hlas do dialogu," dodal.

Herečka se stala zastupitelkou 

Pomyslnou hranici mezi občanským aktivismem a politickou sférou překročila herečka Veronika Žilková. Do zastupitelstva kandidovala již v 90. letech. Od roku 2014 figuruje v městském zastupitelstvu v Suchdole. Jejím politickým zázemím je hnutí ANO. „Nekandidovala jsem proto, že jsem ‚známá', ale proto, že jsem byla nespokojený občan," popsala svou motivaci herečka. Za téma, které je podle ní pro Prahu důležité a zároveň problematické, považuje zejména oblast dopravy.

Za dobu svého působení se už zabývala řadou lokálně důležitých problémů. Z pražských nesprávně řešených kauz jí v mysli zůstávají zejména ty, kde nebyli potrestáni usvědčení viníci. „Občané tak mají pocit, že beztrestnost odhalených kauz je vlastně tolerovaná," vysvětlila.

Herci v občanských aktivitách. Infografika.

Čtěte také: Druhá Ladronka? Vidoule má šanci přežít