Po třech městských částech je nyní nově zavede i Praha 8. Libeňská radnice do konce května podepíše smlouvu se soukromou společností, která jí umožní místo části či celých dávek hmotné nouze vyplácet poukázky. „Poukázky tak budeme moci spustit během června či července,“ potvrdila za úřad městské části jeho mluvčí Helena Šmídová. Za poukázky si lidé budou moci nakoupit potraviny, oblečení, obuv a také hygienické potřeby. Nedostanou však za ně alkohol či cigarety.

Systém už v Praze funguje

Praha 8 se tak přidává k projektu, který již druhý týden funguje například v Praze 6, kde jimi byli někteří notoričtí příjemci sociálních dávek velmi zaskočeni. „Například pan Robert, který poprvé v životě dostal příspěvek v hodnotě 3200 korun na živobytí formou poukázek, se zmohl pouze na sdělení, že si příští měsíc pro žádné dávky už nepřijde,“ uvedl starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Podle něj se zatím nepotvrdily obavy, že by s přijímáním poukázek byla spojena větší agresivita jejich příjemců.

Systém poukázek v nouzi nyní spouští v metropoli ještě další dvě radnice městských částí, a to Prahy 2 a 12. Vyplácet poukázky místo peněz umožňuje od ledna platný zákon o pomoci v hmotné nouzi. Hlavní město je pak první, které tuto možnost využilo a nový systém spustilo. Pokud se v praxi osvědčí, doporučí tuto novinku k užívání v celé republice i ministerstvo práce a sociálních věcí.