Kolem stavby nové radnice se již po zveřejnění prvních orientačních údajů v loňském roce rozvířily četné dohady. Proti projektu jsou zejména Zelení a zčásti také ČSSD. Vadí jim údajná předimenzovanost projektu a také způsob financování, k němuž mají být použity především výnosy z dosavadní privatizace na Praze 8. Právě dnes by mělo zastupitelstvo Prahy 8 na veřejné schůzi projednávat převod více než jedné miliardy korun do akciové společnosti Centrum Palmovka, jež je výstavbou centra pověřena. „Zelení tento převod nepodpoří,“ sdělil Deníku jejich zástupce Petr Vilgus.

Roztroušený úřad

Úřad MČ Prahy 8 působí dnes v šesti různých místech a ve velmi rozdílných budovách: od malebného Libeňského zámečku, přes bývalý obvodní výbor KSČ (tzv. bílý dům) až po kanceláře v provizorních tzv. tesko barácích. Přitom jde o vesměs o objekty, jejichž opravy a rekonstrukce si vyžádají náklady ve výši milionů až desítek milionů korun. Jen sestěhováním všech odborů úřadu na jedno místo se ušetří na provozních nákladech na dvacet miliónů korun. „Občané navíc uspoří spoustu času, protože jednotlivé odbory jsou dnes daleko od sebe a často je dělí až půlhodinová cesta hromadnou dopravou,“ řekl při představení projektu nové radnice starosta Prahy 8 Jiří Janků (ODS).

„Chceme pozvednout především oblast Libně, doufáme, že tím povzbudíme i soukromé investiční záměry v této oblasti," řekl Janků. Podle něj je v současnosti velmi zanedbaná především lokalita Palmovky. Právě tam by měla směřovat největší investice za zhruba 1,13 miliardy korun – do nového sídla radnice podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Zhruba do roka by měla radnice získat stavební povolení, na konci roku 2012 by se mělo začít s přeložkami inženýrských sítí. Celá stavba, jejíž součástí bude i obchodní centrum, objekty služeb, fitness a podzemní garáže, by měla být hotova na konci roku 2014.

Vizualizace nové budovy radnice Prahy 8 na Palmovce.

Ideální místo

Autor projektu architekt Josef Pleskot označil místo pro novou radnici poblíž křižovatky Palmovka za ideální. „Je to místo, jemuž dominuje křižovatka pod plynojemem se Sokolovskou licí. Objekt využívá stávající volné prostranství, nic se nemusí bourat. Naopak opodál stojící hala starého nádraží by se dala v budoucnu využít například jako tržnice,“ řekl Pleskot. Podle něj si však křižovatka a celé okolí zaslouží i nové dopravní řešení. „Stávající systém zasmyčkování jednosměrek, doplněných slepými ulicemi je nejen nelogický, ale troufám si říci i neekologický,“ dodal architekt.

Podle Pleskota by také měly být zastávky tramvaje bezprostředně před radnicí, zatímco přímou návaznost vestibulu stanice metra Palmovka pokládá za zbytečnou. „To by bylo příliš megalomanské, to se hodí do centra a ne do Libně,“ řekl autor projektu a dodal, že libeňské centrum nebude prvotně zaměřené na komerci a že věří, že je to také na něm vidět.

Čtěte také: Na Palmovce vyroste nové centrum za 1,2 miliardy