Kromě volných vstupů do vybraných památek, ohňové show, představení řady historických řemesel, her a soutěží či třeba simulace veřejných poprav se stane velkým lákadlem veřejné pranýřování konšelů za jejich skutky na Žofíně.

Zatím není jasné, kolik představitelů radnice se akce, při které jim bude hrozit spuštění vkovovém košíku do pětistupňové Vltavy, zúčastní.

Dva kandidáti jsou však už jistí. Starosta Petr Hejma si vyzkoušel plavání ve Vltavě při loňských oslavách. „Aspoň uvidím, co omě si lidé myslí. Pokud mě odsoudí za nějaké chyby, do řeky půjdu. Vbřeznu už není tak studená,“ řekl Deníku Hejma. Veřejného pranýřování se za magistrát zúčastní primátor Pavel Bém. „Určitě jdu do toho, mám smysl pro humor irecesi,“ usmálse.

Kopie zakládací listiny

Kromě namáčení komunálních politiků se obyvatelé Prahy 1dočkají volných vstupů do některých památek. Radnice právě vyjednává tuto možnost se správci. Zatím tedy není jisté, kam se budou moci zájemci dostat bez placení. Jisté však je, že na seznamu se objeví několik kostelů, muzeí, ale také synagog, kde je běžně vysoké vstupné.

Na první den víkendových oslav dorazí Karel IV. se svou manželkou. Ačkoli se dlouho uvažovalo oúčasti Alžběty Pomořanské, nakonec se po boku císaře překvapivě objeví jeho první manželka Blanka zValois.

Bude se i soutěžit

Centrem Dnů Prahy 1se 8.i9.března se stanou historická městečka. Vsobotu na Ovocném trhu a druhý den na Žofíně. Pro akci organizátoři připraví speciální turistickou známku, CD snamluvenými pohádkami oprvní městské části a také kopii zakládací listiny Nového Města Pražského. Rodiny si také zasoutěží při hře Prahou magickou. Stanoviště budou umístěna uvybraných památek.