Bude mezi nimi mimo jiné tradiční Koncert pro budoucnost, jemu předcházející festival svobody na školách anebo letos výjimečně velký průvod z Albertova, který připomene studentský pochod jako impulz k pádu komunistické diktatury.

Metropole zároveň spouští v ulicích, MHD nebo na letišti vizuální kampaň Praha slaví samet, zvoucí na jednotlivé akce. „Město se rozrostlo a uvolnila se atmosféra ve společnosti. Některé věci se ale nezměnily, politická kultura nám mnohdy pokulhává. Význam oslav vnímám i v tom, že by mohly pomoci spojit naši občas rozdělenou společnost stejně jako naše naděje v roce 1989,“ řekl k oslavám primátor Zdeněk Hřib.

„Událostí souvisejících se 17. listopadem 1989 jsem byla jedním z přímých a aktivních účastníků. Nejen proto jsem přesvědčena, že odkaz třicet let starých událostí je třeba připomínat si každý den. V Praze se chystá řada společensky-kulturních akcí, které budou podle mého důstojnou vzpomínkou. Osobně se těším na setkání přímých účastníků a těch, kteří se aktivně zasloužili o to, že dnes stále ještě žijeme v demokratické a svobodné zemi,“ dodala radní Hana Kordová Marvanová.