Historicky cenné domky bývalé dělnické kolonie poblíž usedlosti Kavalírka v Praze 5 byly roky odsouzeny k zániku. Nakonec díky iniciativě místních obyvatel znovu ožívají.

V dolní části bude kavárna 

Postupná proměna je nyní patrná díky jednomu z objektů v ulici Nad Zámečnicí, kde byl v pondělí vůbec poprvé veřejnosti zpřístupněn nový komunitní prostor. A počínaje příštím týdnem tam program začne fungovat naplno.

„V dolní části vznikne kavárna s infocentrem pro celou památkovou zónu. Bude to místo, kde se budou moci scházet lidé z okolí. Horní patro je pak otevřeno nejrůznějším aktivitám, které se budou postupně nabalovat," prozradil Pražskému deníku Martin Dvořák ze spolku Odborníci a občané pro revitalizaci památkové zóny Buďánka.

Rekonstrukce trvala rok

Podle něj se tamější obyvatelé sami hlásí s nejrůznějšími nápady, už nyní je jasné, že tam například vzniknou kurzy kreslení, cizích jazyků nebo například hodiny salsy.

Složitá rekonstrukce zchátralého koloniálu trvala rok a půl a vyšla celkem na tři a půl milionu korun. Zmíněný spolek bude prostor provozovat minimálně příštích pět let.

Počítá se i s kulturním využitím 

Zároveň se připravuje projekt na revitalizaci celého areálu. Už minulý rok bylo zabezpečeno a zastřešeno i zbylých pět dosud stojících domů. Dalších osm jich sice bylo už v minulosti zbouráno, na jejich půdorysech by ale mohly vzniknout nové.

Během příštích tří týdnů bude vypsána architektonická soutěž na takzvaný master plán celé lokality. Ten by měl rozhodnout nejen o budoucí podobě kolonie, ale také o využití jednotlivých budov. Vítěz by měl být znám nejpozději v polovině příštího roku.

Na záchranu přispěl Česko švýcarský fond 

Podle Martina Dvořáka už základní představa využití vzešla z ankety, do které se loni na podzim zapojila veřejnost. Z výsledků vyplynulo, že si lidé přejí, aby domy sloužily kultuře, vzdělávání, ekologii a sociální oblasti. Přáním členů místního spolku je, aby Buďánka získala nové obrysy do pěti let, celkové náklady pak odhadují na desítky milionů korun

Na záchranu Buďánky už přispěl například Česko švýcarský fond Partnerství nebo společnost ČSOB. Radnice Prahy 5 pak pro letošní rok vyčlenila šest milionů korun, na příští rok ještě přislíbila zaplatit vybudování nové infrastruktury. Dál by už měli obnovu objektů platit soukromí investoři a donátoři.

Domy padly k zemi v éře starosty Jančíka 

Pokusů o revitalizaci Buďánky bylo v minulosti hned několik, žádný z nich ale nebyl dlouho úspěšný. Naopak v roce 2004 za vlády kontroverzního starosty Milana Jančíka nechala radnice Prahy 5 část domů zbourat, na místě totiž plánovala společnost Geosan novou výstavbu. Koncem roku 2013 však minulé vedení městské části vypovědělo developerovi problematickou smlouvu a následně začaly první záchranné práce.

Kolonie Buďánka byla postavena v letech 1800 až 1840 a bydlely v ní na tři stovky dělníků Tatry Smíchov a břevnovské cihelny. Od roku 1991 je osada vesnickou památkovou zónou.

Čtěte také: Tovární parcely dál chátrají. Městu chybí plán