Dřevěné sochy jsou opatřeny novým nátěrem, který je má uchránit před nepřízní počasí. „Nejvíce sochám vadí slunce. Potíráme je sestavou laků odolných proti povětrnostním vlivům a UV záření,“ řekl restaurátor Jiří Matějíček. Podle něj nejvíce strádají části soch a sochy na pravé straně věže, která je otevřená na náměstí.

„Orloj je na jižní fasádě radnice, celý den na sošky pálí jihozápadní slunce,“ vysvětlil, čím dřevěné figury nejvíc trpí. Otakar Zámečník, který spravuje staroměstský orloj, sochy včera s pomocníkem Leošem Hybšem nainstaloval na podstavec zídky. „Tyto plastiky na rozdíl od Marnivce, Lakomce, Smrtky a Turka jsou nepohyblivé, proto je jejich instalace mnohem jednodušší,“ vysvětlil Zámečník.

Kamerový systém

Do konce roku má orloj chránit speciální kamerový systém, který je napojený na alarm. „Říká se mu elektronický plot. Pokud někdo památku ohrožuje, do minuty jsou na místě policisté,“ vysvětlil princip zabezpečení památek primátorův první náměstek Rudolf Blažek. Elektronický plot bude chránit sochu sv. Václava na Václavském náměstí, pomník Josefa Jungmanna či Jana Husa na Staroměstském náměstí.