Příčin je několik: proměnlivé počasí nebo třeba snadnější přenos v pracovních a školních kolektivech, které se po prázdninách ustálily. „Více než třetina pacientů, co u mě včera byli, si stěžovala buď na rýmu, kašel nebo bolest v krku,“ potvrdila záběhlická praktická lékařka Alena Ježdíková. Viróza se podle ní šíří snadno právě v práci nebo ve škole.

„Většina lidí si nechce brát neschopenku, že by měla málo peněz, a pak to v kolektivu přenese i na ostatní. Alespoň první tři dny to chce opravdu vyležet, anebo pracovat z domova, pokud to jde,“ říká Ježdíková.

Zvýšený počet nachlazených lidí potvrdila i Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu. Počet nemocných se v některých věkových kategoriích zvýšil až trojnásobně. Nejrychlejší nástup je ve věkových skupinách pětadvacet až šedesát let. Viry ale postihly také starší občany. „Chřipky se zatím Pražané bát nemusejí, ta přichází povětšinou v listopadu nebo prosinci.

Právě teď je vhodná doba na očkování,“ řekla Havlíčková. Doplnila, že vakcín existuje několik druhů a cena se pohybuje mezi 200 až 300 korunami. Podle hlavního hygienika Michaela Víta je letos k dispozici zhruba 1,3 milionu dávek. To je více než loni. V Česku a v Praze se proti chřipce chrání očkováním asi sedm procent obyvatel, evropský průměr činí 22 procent aEUdoporučuje 33 procent.