Oslavenec, který je prvním orangutanem sumaterským narozeným v Československu, se však zvídavým návštěvníkům neukázal. Hlavní celebritou se tak stal ekonom Tomáš Sedláček, který přišel lidoopovi popřát.

„Jsou známé studie, kdy opice odhadovaly vývoj kurzů a akcií a trefovaly se lépe než ekonomové. I proto jsem přišel vzdát svůj hold,“ řekl Sedláček. Podle něj však tato zvířata „drží tajemství, o kterém jim ani nestojí za to hovořit“. Jako dárek mu přivedl svého syna. „To je také pěkný opičák,“ žertoval o pětiletém Christianovi.

Houf zvídavých návštěvníků bavili Kamovi soukmenovci, včetně bývalé partnerky Upity a jejího nápadníka Padanga. S Upitou měl Kama dva samečky. Padang přicestoval do Prahy z britského Chesteru a čeká na vhodnou partnerku. Svoji náklonnost prozatím věnuje Upitě. Dvojice se s chutí vrhla na tvarohový dort, který oslavenec dostal z Erhartovy cukrárny.

„Kama má k jídlu velmi vřelý vztah. Je to jeho velká láska a jistota. Je velmi konzervativní a na hračky si nepotrpí, dokonce se jich bojí. Proto jsme jako dárek zvolili dort z neslazeného tvarohu, piškotů a ovoce,“ řekl Michal Šťastný ze zoo. Veškeré pokusy vylákat jej „mezi lidi“ do proskleného výběhu ale selhaly. Jen na malý okamžik se mihl v okénku.

Podle chovatelky Denisy Ryškové je Kama jednou z hlavních osobností pražského zoo. „Je jedním z geneticky nejcennějších v Evropě,“ řekla. Jde o prvního orangutana, který byl v Česku uměle odchován. „Protože ho máma nechtěla, vychovávali jej lidé. Je fixovaný na ženy,“ dodala.

Kama (Orangutan sumaterský – Pongo pygmaeus abelii) patří ke kriticky ohroženému poddruhu lidoopů. Z jeho populace na Sumatře zbývá už méně než 5000 jedinců.Zá­jemci si dnes mohli u výběhu vyzkoušet stavbu orangutaního hnízda, pokusit se vyrobit orangutaní hračku nebo se s lidoopy vyfotit. Jubileum Kamy připomíná i výstava fotografií.