Špionážní kauza Věcí veřejných zřejmě příští týden přeroste i do pražské komunální politiky. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09) naznačil, že uvažuje o změnách v radniční koalici, kde jsou zastoupeni dva členové VV.

„Nevidíme důvod ke změnám. Radní Prahy 1 za VV jsou vysoce kvalifikovaní a s kauzou nemají nic společného. Byli bychom neradi, kdyby se i oni stali obětmi cílené kampaně, která má diskreditovat VV v očích voličů,“ vzkázala včera poslankyně a zastupitelka Prahy 1 Karolína Peake (VV).

Také podle většiny včera oslovených obyvatel Prahy 1 by „véčkaři“ v koalici měli zůstat.

„Věřím, že naši dva radní za VV nebyli zapleteni do sledování politiků. Počkáme ale na řádné vyšetření celé záležitosti a na vývoj na celostátní politické scéně. V koalici se zatím změny nechystají,“ sdělil Lomecký Deníku ještě ve čtvrtek. Jenže krize
v následujících dnech nabrala na obrátkách.

Pro Lomeckého bylo zřejmě signálem rozhodnutí TOP 09 podpořit odvolání ministrů za VV z vlády. Podle včerejších slov již o změně v koalici vážně uvažuje. Nechce ale „jít po krku“ politikům z VV podle principu kolektivní viny. Údajně by se prý mohlo jednat jen o personální změny, nikoliv o rozvázání koaliční smlouvy s VV. Lomecký se prý chce nejprve poradit s vedením strany TOP 09.

Už v pátek Deník informoval o výzvě ODS Prahy 1 adresované Lomeckému. Opoziční občanští demokraté nabádají starostu k přerušení spolupráce s VV. Vycházejí ze svědectví bývalého místního zastupitele za VV a dnes poslance vyloučeného z VV Jaroslava Škárky. Ten mimo jiné uvedl, že v roce 2006 bezpečnostní agentura ABL sledovala politiky z ODS Petra Hejmu a Filipa Dvořáka.

Výzva opozice starostovi

„Důvodem našeho návrhu je jasně prokázané propojení členů Věcí veřejných s bezpečnostní agenturou ABL, která podle slov Jaroslava Škárky sledovala politiky Prahy 1. Místostarostka a radní pro sociální věci Prahy 1 Jana Pařízková působila jako projektová manažerka ABL,“ vysvětlil místopředseda ODS Prahy 1 Richard Bureš.

Karolína Peake nepřikládá velkou váhu tomu, že právě klub ODS Prahy 1 vyzývá starostu k rozvázání spolupráce s VV. „Samo místní sdružení ODS Prahy 1 čelí hrozbě rozpuštění. Důležitá jsou pro nás rozhodnutí koaličních partnerů,“ říká Peake. Zároveň podotkla, že zatím nevidí důvod k jednání o změnách v koalici radnice Prahy 1. „Pokud by měla z rady odejít Jana Pařízková, byla by to velká ztráta. Je to socioložka, odbornice na svém místě. Samozřejmě, že pokud pan starosta vyvolá koaliční jednání, rádi se ho zúčastníme,“ dodala Peake.

Doufají v koaliční soudržnost

Žádné informace o blízkých jednáních, vedoucích k možným změnám ve vedení Prahy 1 nemá ani samotná Pařízková. Předpokládá, že se o celé záležitosti bude bavit se starostou, potažmo s koaličními partnery dnes.

„Výzva od ODS se dala očekávat. Já jsem přesvědčena, že slovo ABL není sprosté slovo. Já jsem ve firmě pracovala jako sociolog a vůbec se za to nestydím. Nikdy jsem nikoho nesledovala, nechodila jsem z žádným záznamovým zařízením,“ zdůrazňuje Pařízková. Je přesvědčena, že její minulost v ABL nemůže být na škodu další politické spolupráci v rámci radniční koalice. „Voliči na Praze 1 mě znají. Ti, co se se mnou setkali si mohli udělat obrázek o mé práci i morálních hodnotách,“ vzkázala Pařízková. Také radní Prahy 5 a člen VV Jiří Vejmelka doufá, že koalice bude dál pracovat za účasti Věcí veřejných. „Nevidím důvod, proč spojovat komunální a celostátní úroveň politiky. Myslím si, že si na radnici Prahy 5 vedeme dobře. Změny v koalici neočekávám. Podle mě jsou tu nejlepší předpoklady, abychom v radě setrvali celé volební období,“ uvedl Vejmelka.

Reakci starosty Prahy 5 Radka Klímy (TOP 09) se včera nepodařilo získat. „Více budeme vědět v pondělí po pravidelné poradě starosty
s koaličními radními,“ řekl včera Deníku Klímův poradce Fiala.