Když navštívíte Kočičí dům na Jahodnici, hned za dveřmi vás uvítá kocour Bílý ocásek. Jemu i další stovce koťat a koček, které tu nacházejí útočiště, však hrozí, že o svůj dočasný domov přijdou. Kvůli vysokým nákladům na provoz i faktu, že Pražský spolek ochránců zvířat si musí prostory útulku pronajímat, totiž Kočičí dům přežívá takřka ze dne na den.

„Snažíme se na nový pozemek ušetřit, ale stále nemáme dost peněz. Sháníme vhodné místo v dosahu MHD, aby byl útulek snadno dostupný, ale bohužel se neobejdeme bez dárců a sponzorů. Zdroje jsou velmi omezené, pouhý provoz nás stojí 80 tisíc měsíčně. Jsme vděční za každou pomoc,“ vysvětluje složitou situaci Hana Janišová z Pražského spolku ochránců zvířat.

Poradí, jak na neposlušné psy

Útulky v Troji a Měcholupech se s podobnými existenčními problémy nepotýkají. Základní provoz totiž financuje městská policie. Přesto jsou i ony odkázány na sponzorské dary – veškeré pamlsky, hračky či deky, které zvířatům pomáhají přečkat čas strávený čekáním na starého či nového majitele, totiž pochází právě od sponzorů.

„Za rok přijmeme kolem pěti tisíc zvířat. Pokud se nepodaří zvíře vrátit majiteli, hledáme mu náhradní domov. Nový pán zvířeti zaplatí očkování a veterinární ošetření, čímž se snažíme zabránit tomu, aby si ho vzali nezodpovědní lidé. Průměrně tu psi tráví dva týdny,“ říká ředitel trojského a měcholupského útulku Václav Steinbauer.

V trojském útulku nachází provizorní útočiště nejen psi, ale také zaběhnuté kozy, ovce či prasata. V areálu funguje pro děti zookoutek a v přednáškové síni se pravidelně konají semináře pro veřejnost. Těm, kteří si nevědí rady s neposlušným psem, poradí odborníci v místní kynologické poradně.

Šťastné a veselé. I pro domácí zvířata

Pokud plánujete své blízké obdarovat zvířecím společníkem, vše s dotyčným dopředu zkonzultujte a nejlépe ho nechte, ať si zvíře vybere sám. V útulcích rádi poradí s tím, který pes či kočka by nejlépe vyhovoval požadavkům, a budoucí majitel hned může svého čtyřnohého přítele vzít na zkušební procházku.

Odjíždíte na svátky do zahraničí? Přesvědčte se, že jste pro zvíře zvolili vhodné hlídání, které ho zvládne. Ujistěte se, že má pes či kočka označení, podle kterého bude v případě zatoulání možné vypátrat majitele. Kontakt na obojek napište raději i v případě, že nikam neodjíždíte. V období Nového roku se může snadno stát, že se pes vyleká zvuku rachejtlí a uteče.

Po celý předvánoční týden bude trojský útulek otevřen všem návštěvníkům. Za vánoční nadílku vám budou vděční i obyvatelé dalších útulků. Pražský spolek ochránců zvířat pořádá 19. prosince umisťovací výstavu, na které návštěvníci mohou pomoci opuštěným kočkám.

Kočičí chůvou na tři týdny

Lidé, kteří zase najdou či zdědí kočku, by si měli vždy uvědomit, že útulek je pro tyto šelmy krajním řešením.

„Kočky jsou velmi náchylné ke stresu a téměř každá pátá po přestěhování do útulku může uhynout. Pokud je pro někoho nemožné se o zvíře postarat, nejlepším řešením je, když nám dá vědět, a my se pokusíme přes internet najít nového majitele. Tak se vyhneme dvojímu stěhování, což může kočce zachránit život,“ dodává Hana Janišová.

Milovníci koček mohou Spolku vyjít vstříc nejen finanční podporou. S blížící se zimou roste počet koťat, která lidé do útulku přinášejí. Kvůli možnosti přenosu nemocí na další obyvatele Kočičího domu s nimi však nová koťata nesmí přijít po tři týdny do styku. V této době je nutné pro ně najít náhradní ubytování, aby zvířata venku neumrzla.

Zvíře na útěku? Neunikne pes ani krokodýl

Troja – Myslíte si, že na aligátora můžete narazit jen v pražské zoo? Radek Bogdan, šéf odchytové služby, by vás vyvedl z omylu. Ačkoliv do městského útulku v Troji vozí nejčastěji psy, občas mívá i exotičtějšího pasažéra. Jedním z nich byl i aligátor ulovený ve kbelském rybníčku.

„Zavolala nás paní, která u vody krmila kočky a vyděsila se, že je krokodýl sežere. Ve skutečnosti ho ze sousedství, kde mu majitel spravoval terárium, přilákalo kočičí jídlo. Nakonec jsme metr a půl dlouhému plazu převázali tlamu a převezli do útulku, kde si ho později majitel vyzvedl,“ popisuje akci Radek Bogdan.

Ne vždy jsou výjezdy tak dramatické. Sem tam jsou strážníci přivoláni na lov gumových hadů, ze žraloka ve Vltavě se pro změnu vyklubala vycpaná atrapa.

Nejúčinnější vybavení: piškot

Z asi 250 odchytů, které městská policie měsíčně provede, převážnou část tvoří psi. I když jsou ve výbavě odchytové služby vrhací sítě, uspávací šipky, tyče nebo štíty, nejčastějším způsobem je nalákání zvířete na piškot a připoutání na vodítko. A mnozí psi reagují na pouhé zašustění pytlíku.