Práce na Hořejším a Rašínově nábřeží trvaly od prosince minulého roku, nyní už se ladí poslední detaily oprav a od září se do kobek nastěhují noví nájemci. Návštěvníci se mohou v kobkách těšit na nové kavárny, bary a ateliéry, které jsou připravené na celoroční provoz.

Život v kobkách povedou soukromí provozovatelé, které město vybralo ve výběrovém řízení. „Smlouvu mají na dobu neurčitou s šestiměsíční výpovědní lhůtou.

Program se bude odehrávat uvnitř i venku s menším sezením a zahrádkami. Návštěvníky čekají talkshow i komorní koncerty,“ uvedl kurátor náplavek Jiří Sulženko. Například Kobku číslo šest povede Tiskárna na vzduchu, která svůj prostor pojmenovala Lab, který bude fungovat jako zero waste bistro s důrazem na udržitelnost a co nejmenší odpadovost.

Další z kobek povede Pražská paroplavební společnost, která má provozovat galerii spojenou s historií Vltavy, vody a paroplavby. Ve své činnosti hodlá pokračovat i Bajkazyl. Provoz je nastaven tak, aby nerušil okolní obyvatele. Hudba by přes sedmicentimetrové sklo neměla být slyšet ven.

Skla pro Prahu vyrobili až v Asii

Cena jednoho skla se pohybuje okolo 700 tisíc korun. Rotační skla mají nově sloužit jako netradiční vstupní portály. „Každá čočka je jiná, vyrobeny jsou v Thajsku a na náplavku byly dopraveny lodí,“ říká architekt Jan Janda ze studia Brainwork, která čočky navrhla. Podle něj se jedná o největší kruhová okna na světě, jelikož tento typ oken není příliš běžný.

Náklady na opravy činily pro každé nábřeží přibližně 87 milionů korun. Práce i s přípravami zabraly celkem 19 měsíců. Stavebně technické zajištění proběhlo od února do listopadu 2018 a samotné stavební práce pak navázaly v prosinci loňského roku.

Kobky, které kdysi přímo omývala voda Vltavy, sloužily po desetiletí jako zásobárna ledu a shromaždiště plavebního dřeva. Donedávna fungovaly jako sklady.

Do budoucna se počítá i s přesunutím cyklotrasy na horní komunikaci. Na promenádě mají mít totiž přednost chodci.