„Už jsem třikrát musela zrušit lékaře. Nepřijede sem pro mě sanitka s přepravní plošinou, zkoušeli jsme to několikrát,“ popisuje paní Vostrá s tím, že bude muset zřejmě zrušit i následující vyšetření.

Rozkopanou ulicí by se k ní ve chvíli nejvyšší nouze dostala jen rychlá záchranná služba, soukromí dopravci zajišťující převozy do nemocnic totiž odmítají vjet do staveniště. Nedostanou se k ní ani technici, kteří se starají o elektrický vozík.

Pomoc od Tap Tap

Tereza Vostrá již měsíc vůbec neopustila bezbariérový byt, protože se se svým šestikolovým elektrickým vozíkem nedostane ani ze své ulice. Průchod pro chodce je na této straně Husitské pro vozík příliš úzký. „Přímo před domem jsou v naší ulici navíc vyskládány kamenné kvádry, okolo kterých neprojedeme. Zato jsem na nich párkrát zahlédl pospávat dělníky,“ říká Tomáš Čmelík, manžel paní Vostré.

Vážně nemocnou ženu přitom nikdo dopředu na tuto situaci nepřipravil, ani jí nenabídl řešení po dobu opravy vozovky. „Nemůže za mnou přijet ani moje sestra, která má stejnou diagnózu jako já,“ zoufá si nemocná žena.

O pomoc požádala Šimona Ornesta, kapelníka kapely Tap Tap. Ten jí pro příští cestu k lékaři či do nemocnice půjčí vůz kapely se zdvižnou plošinou.

Pražský deník po návštěvě u paní Vostré informoval o situaci Technickou správu komunikací (TSK) a Prahu 3, podle jejichž vyjádření se nyní pracuje na umožnění příjezdu sanitky, aby se vážně nemocná žena dostala na nutné lékařské prohlídky.

„Případné požadavky handicapovaných osob se většinou řeší individuálně. Městská část neoslovuje a ani nemůže oslovit adresně všechny handicapované osoby. Pokud se ale na ni někdo obrátí s konkrétním problémem, jsme schopni občanům pomoci dle potřeby,“ dodává k situaci mluvčí žižkovské radnice Michaela Luňáčková.

Podle mluvčí TSK Barbory Liškové došlo ke sloučení prací na vozovce s opravou vodovodů a kanalizací, což by mělo celou rekonstrukci Husitské zrychlit.