Chystá se historická událost roku. Zítra poprvé ožijí všechny sochy Staroměstského orloje. Odborníci se mu snažili vrátit vzhled, který měl do požáru radnice 8. května 1945. „Jiná jsou okénka apoštolů, staronový vzhled získaly astroláb a kalendárium, socha Madony s děťátkem na nároží kaple je věrnou kopií té původní,“ sdělil mluvčí magistrátu Tadeáš Provazník.

Svatováclavské akce v Praze.

Okénka, z nichž vycházejí apoštolové, byla od 70. let plechová. Nyní jsou opět tvořena skleněnými vitrážemi v modrých odstínech. Do podoby z 60. let 19. století se vrací i mechanika stroje. Elektrický pohon z roku 1948 je nahrazen původním systémem, který tvoří konopná lana navíjená na dřevěné lanové bubny.

Fotografie z oprav budou vystaveny

Slavnost začne na Staroměstském náměstí v 17.45, orloj se rozjede úderem 18. hodiny. „Po spuštění orloje bude následovat zahájení výstavy fotografií a historických artefaktů dokumentujících znovuzrození věže Staroměstské radnice,“ doplnil Provazník. Na vernisáž je nutná pozvánka, ovšem veřejnosti se výstava otevře hned poté a potrvá jeden měsíc. Po setmění, ve 20.00, 21.00 a 22.00 hodin doprovodí odbíjení hodin ještě umělecká světelná projekce na věž Staroměstské radnice.

Orloj byl demontován letos na začátku ledna, stalo se to poprvé od poválečných let. Celkem práce na obnově radniční věže a středověkých astronomických hodin trvaly déle než rok a půl. V první fázi rekonstrukce věže Staroměstské radnice byla zabezpečena statika kamenů, v oknech ochozu přibyly kvůli bezpečnosti mříže a byly vyleštěny zlaté prvky na věži. Ochoz byl zpřístupněn loni v prosinci. V březnu se na věž vrátily věžní hodiny. Za kompletní rekonstrukci zaplatí hlavní město 61,2 milionu korun bez DPH.

Ruce sochám zůstaly 

Velký rozruch v průběhu oprav vyvolal nápad památkářů odebrat sochám Hvězdáře, Kronikáře a Filozofa atributy, které drží dalekohled, knihu a brk, a fakticky jim uřezat ruce. Odůvodnili to tím, že na historických fotografiích žádné předměty nemají.

Proti se však postavili restaurátoři. Ti během průzkumů zjistili, že na sochách žádné druhotné doplňky nejsou. „Sochy předělané Vojtěchem Suchardou jsou patrně ty v depozitáři,“ konstatoval tehdy hlavní restaurátor Miroslav Žán. Magistrát se následně rozhodl předměty soškám ponechat.