Pokud někdo čekal, že sprodejem nádraží Vyšehrad se stav zanedbané památky začne konečně měnit klepšímu, mýlil se. Více než půl roku po ukončení výběrového řízení nový majitel sbudovou nic neudělal.

Stihl však už nelegálně vykácet všechny keře a stromy, které ležely na pozemcích vedle nádraží. „Na začátku roku jsme vyzvali vlastníka, aby si kolem nádraží udělal pořádek. Na zanedbané místo se stahovali bezdomovci a lidé si zněj dělali skládku,“ sdělila referentka životního prostředí Prahy 2Věra Chodorová.

Majitel nekomunikuje

Společnost TIP Estate tuto výzvu pochopila po svém. Vykácela všechnu zeleň, včetně vzrostlých lip a topolů. Česká inspekce životního prostředí už ve spolupráci sdruhou městskou částí odhadla škodu na půl milionu korun a na začátek března si předvolala viníka kvysvětlení. Zatím nechce odhadovat, jakou pokutu mu udělí ve správním řízení.

Při odvozu stromů navíc těžká technika poškodila dlažbu na okolním chodníku. Oprava bude stát čtvrt milionukorun.

Zatímco vbezprostředním okolí nádraží se toho vposlední době událo dost, samotná budova chátrá dál a nic se sní neděje. Už při letmém pohledu na ní je vidět, že opravu nutně potřebuje.

Veřejnost také stále neví, čemu a komu bude bývalé nádraží po opravě sloužit. Majitel totiž zatím nikoho neseznámil se svým záměrem a sdílný nechce být ani nyní po nepovolených zásazích vokolí. Na opakované výzvy Deníku ke komunikaci nereagoval.

Radnici nemůžou obejít

Ani předchozí vlastník nemá obudoucnosti památky ani tušení. „Ve veřejné soutěži jsme prodali budovu za 42milionů korun, protože to byla nejvyšší nabídka. Peníze máme na účtu, vlastnická práva jsou převedena a tím pro nás celá věc skončila,“ uvedl Ondřej Kubala zČeských drah. Nový majitel nemusel předložit svůj budoucí záměr, pouze se zavázal, že bude při rekonstrukci respektovat památkovou ochranu objektu, a že zachová prostory pro výpravčího.

Žádný kontakt sTIP Estatem nemá ani radnice Prahy 2, která minulý rok chtěla získat nádraží bezúplatným převodem a zřídit vněm multikulturní zařízení pro veřejnost. „Kdybychom budovu dostali my, tak už se sní něco děje. Vývoj za poslední půl rok nám dal za pravdu a potvrdil naše obavy oosud této památky,“ sdělila Deníku starostka Prahy 2Jana Černochová, podle které se majitel bez komunikace sradnicí nakonec stejně neobejde. Kzahájení prací totiž musí dostat nejdříve od úřadu stavební povolení.