Památkáři a architekti se shodli na tom, že průčelí se má vrátit do původní podoby. Včera vrátili na fasádu paláce repliku Riedova okna.

„Nebývá to obvyklé, většinou se historikové a památkáři snaží zachovat podobu zminulosti, ale nevracejí se ktomu, aby památku takříkajíc předělávali do podoby ještě starší,“ uvedl pro Deník architekt Petr Chotěbor zOdboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.

Kjaké změně ve Starém královském paláci vlastně došlo? Restaurátoři při pracích objevili, že v pravém rohu severního průčelí paláce sezměnila okna. „Kdosi je vna přelomu 18. a 19. století způvodní podoby, kterou jim dal na Benedikt Ried, předělal. Varchívech neexistují vůbec žádné záznamy, proč ktakové změně došlo,“ uvedla včera Ivana Kyzourová, ředitelka Odboru památkové péče.

Vprůběhu oprav se historikové umění, architekti a restaurátoři dohodli, že stav zosmnáctého století nezachovají, ale do průčelí paláce dosadí repliky oken zdoby jagellonského architekta Rieda.

Včera se tak do Starého královského paláce vrátil první díl repliky Riedova okna. Na starobylou římsu jej umístil kladkostroj.

„Repliku části okna jsme vytesali zBožanského pískovce. Váží 320 kilogramů,“ sdělil rozměry kameník Bohumil Pánek.

Severní průčelí starého královského paláce už má bělostnou fasádu. Zatím se ještě skrývá pod lešením. Návštěvníci nejvýznamnější české památky ji vopravené podobě uvidí na konci října. Restaurátoři na Starém královském paláci pracovali od začátku letošního července. Jeho rekonstrukce by neměla přesáhnut 20 milionů korun