Na Andělu přitom o eskalátory, které prošly kompletní výměnou a začaly sloužit veřejnosti 11. června po devíti měsících opravy a výměny. K potížím došlo už minulý týden ve čtvrtek 5. července, kdy se zastavil jeden ze tří eskalátorů. Byla zjištěna závada na řetězu, který pohání madla eskalátoru a zvýšené opotřebení ozubených kol, jež otáčejí řetězem.

"Jelikož se jednalo o závadu u nového systému netypickou, byl eskalátor vypnut a závada byla podrobena analýze, aby bylo možno vyloučit výrobní vadu," řekl Jiří Dlabaja, mluvčí firmy AŽD Praha, která se společností Brema opravu za 285 milionů korun zajišťovala. Další dva eskalátory zůstaly v provozu do pondělního podvečera, kdy se porouchal i druhý ze tří eskalátorů. Dopravní podnik kvůli tomu musel výstup krátkodobě uzavřít.

Dodavatel zaplatí penále

"Důkladná kontrola celého zařízení zjistila závadu tlumičů řetězu, eskalátor byl po opravě opět spuštěn. Omezené pohodlí cestujících nás mrzí a pracujeme na tom, aby se podobná situace neopakovala," řekla mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

Podle ní mají být eskalátory opraveny do středy. "Vadné díly jsou již i vyrobené a jsou na cestě na místo instalace. Jedná se o provozní opotřebení, které bylo způsobeno nepřesnou montáží dvou řetězek," řekla Řehková.

Podle ní firmu AŽD Praha čeká za závadu penále. "Ano, v dodavatelské smlouvě jsou uvedeny sankce za pozdní dojezd na místo závady, dojezd je stanoven na třicet minut, a za pozdní opravu, ta je stanovena do dvou hodin od dostavení se na místo závady. Sankce budou uplatněny," řekla Řehková. Podle smlouvy v registru smluv půjde jen o deset tisíc korun.

Velká výměna čeká Karlovo náměstí

V případě závady na Veleslavíně se eskalátory zastavily dva měsíce po spuštění provozu. Důvodem závady bylo zatopení přívalovým deštěm, které poškodilo bezpečnostní relé.

Eskalátory ve stanicích metra prochází postupně velkou výměnou, aktuálně probíhá velká rekonstrukce ve stanici Náměstí Republiky ve směru k Palladiu. Oprava trvá přes půl roku, podle DPP je termín způsoben tím, že se musí schody vyrobit teprve poté, co byly vymontovány. Velká výměna se chystá například také na Karlově náměstí.