Rekonstrukce terasy u stanice metra Budějovická měla začít již koncem minulého roku, termín se však o půl roku posouvá. Loni v listopadu sice město našlo společnou řeč se všemi pěti vlastníky objektu, jednání ale komplikovaly majetkové spory.

Objekt, který je v havarijním stavu, totiž zasahuje do majetku pěti vlastníků, kteří mají své vlastní obchodní zájmy.

„Klíčové je, že jsme na konci roku podepsali finální smlouvy. Díky tomu se nám podařilo získat i stavební povolení,“ řekl pražský radní pro majetek Jan Chabr (Spojené síly pro Prahu/TOP 09). Stavební povolení magistrát získal s datem 28. ledna, nenabylo však zatím právní moci. Nyní dokončuje výběr zhotovitele stavby.

Podle Chabra samotné stavební práce začnou v červnu, hotovo by mělo být do konce roku. Přičemž průchod k metru bude jen minimálně omezen tak, aby stanice nemusela být uzavřena.

Opravy za 40 milionů korun

Opravy si vyžádají 40 milionů korun, přičemž město zaplatí rekonstrukci hlavní části terasy, tedy tu pochozí část, která je přístupná veřejnosti. Statické prvky si pak uhradí jednotliví vlastníci sami.

Do situace totiž měli právo mluvit i majitelé okolních nemovitostí, tedy Dům bytové kultury (DBK), dopravní podnik, Česká spořitelna a provozovatel stánku pod terasou.

„Blokoval to jeden stánek dole a zájmy dvou velkých subjektů. Ta terasa je klíčem k rozvoji celého území. Není tajemstvím, že tam jsou ještě dva stavební pozemky. Terasa je pojítkem, ten, kdo ji bude vlastnit, či její část, bude mít klíč k rozvoji lokality,“ dodal.

Podle radního je pro DBK a Českou spořitelnu stěžejní především reprezentativní přístup do jejich objektů. Spořitelna si totiž plánuje vystavět nové sídlo na Smíchově v rámci projektu Smíchov City a objekt na Budějovické chce využít jinak.

Stánkový prodej? Jen za souhlasu všech

Město muselo ostatním stranám významně ustoupit. „My jsme ustoupili DBK a České spořitelně. Ti chtěli mít právo veta ohledně konání společenských akcí na terase. Kdyby tu měl být v budoucnu například stánkový prodej, tak pouze za souhlasu všech vlastníků,“ dodal.

Jedné z několika pražských staveb, které se staly tématem voleb v roce 2018, hrozila demolice. Uzavřena byla od ledna až do října 2018. Terasa z roku 1977 nebyla nikdy opravována ani udržována a je v havarijním stavu již několik let.