Řidiči i cestující veřejnou dopravou letos na pražských komunikacích pocítí celkem 30 významných omezení. Menší část z nich už začala v uplynulých týdnech. Přibližný harmonogram dopravně stavebních akcí schválili pražští radní.

Fáze v horní části 

Některé očekávané opravy se odkládají hlavní fáze rekonstrukce Vinohradské třídy dokonce až na příští rok. Vedení metropole tím chce předejít prohloubení problémů, které nastaly před měsícem po začátku uzavírky Husitské ulice, která potrvá až do prosince.

„První fáze v dolní části Vinohradské nebude letos, a to minimálně po dobu uzavírky Husitské. Uskuteční se fáze v horní části mezi Florou a Želivského,“ potvrdil náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD).

Koleje se opravovat budou 

V horním úseku Vinohradské půjde hlavně o opravu tramvajových kolejí, které jsou podle Dolínka „v havarijním stavu“. Pracovat se tam má začít na konci dubna.Nejspíš právě s ohledem na nedávný kolaps v Husitské se chce město vyhnout „souběhu prací na paralelních komunikacích“ a značnou část staveb směřuje na letní prázdniny.

Magistrát slibuje také nejméně dvousměnný provoz u všech investičních akcí „městských firem“ (DPP a TSK). „A pokud to situace dovolí, zejména s ohledem na technologické postupy a dovolené hlukové limity, tak i provoz nepřetržitý,“ proklamuje magistrátní dokument.

Z jara na léto město odsunulo opravu ulice Na Slupi ve směru z Nuslí do Podskalí a o několik dnů až týdnů také připravovanou opravu kanalizace na Strakonické, která se nejméně do října zúží na jeden pruh.

Keplerova se úplně uzavře příští týden 

Už příští pondělí se kvůli odvodňovacím pracím zcela uzavře Keplerova ulice v Praze 6. Ve směru do centra bude objízdná přes souběžnou Patočkovu a opačným směrem přes trasu Mariánské hradby U Brusnice Patočkova. Uzavírka potrvá do konce jara.

Během celého července zkomplikují úpravy průjezd magistrálou u křižovatky Bulhar, kde bude otevřený vždy jen jeden pruh. Po celé letní prázdniny bude také zavřená Kamýcká ulice v Suchdole. „S ohledem na rozsah a nutnost použité technologie budou akci provázet lokální částečné uzavírky,“ zní zdůvodnění dopravních potíží.

Festival United Islands of Prague 

Podle Dolínka postupují už probíhající opravy Zenklovy a Husitské ulice oproti plánu rychleji. V Zenklově proto posílí rekonstrukční tým, což by mohlo „urychlit dokončení prací v řádu týdnů“.

Krátkodobě budou vybrané pražské ulice uzavřené pro motorovou dopravu i kvůli tradičním kulturním a sportovním událostem například 6. května to bude mezinárodní maraton, 23. a 24. června pak hudební festival United Islands of Prague.