Na stěžejní rekonstrukci pláště celé památky by podle slov specialisty oddělení mostů Technické správy komunikací Jana Zemánka mohlo dojít už brzy. „Když by vše šlo velmi dobře, mohlo by se začít za dva roky,“ uvedl.

Kamenné rodokmeny i nový 

Plánovanou opravu ale ještě ovlivní řada věcí. Předně budou muset památkáři a geologové každý kámen prohlédnout a zhodnotit. Jejich rukama tak projdou tisíce kusů, opravu totiž potřebuje celý plášť až na dno řeky. Nejvíce poškozený je oblouk přes Čertovku. Ten musí být pokryt dřevem.

„U každého kamene se bude řešit 30 parametrů, jako je měkkost, tvrdost či obsah soli,“ popsal Zemánek. Následně dostanou vlastní rodné listy a odborníci individuálně rozhodnou, co se s kterým stane. „Předpokládám, že se většina bude muset vyměnit,“ přiblížil specialista. Nové kusy budou pocházet ze speciálně založené stavební hutě. „Otevření lomu je součástí rekonstrukce, vzniknout by měl u nás v Česku,“ vysvětlil Zemánek.  Práce budou trvat přibližně deset let, návštěvníky by ale neměly nijak obtěžovat. Na provoz mostu to tak nebude mít žádný vliv.

Most tu bude navěky 

Poslední opravy Karlova mostu skončily přibližně před sedmi lety. Kromě obnovy zábradlí dostal most především izolaci. Do té doby totiž památkou prosakovala voda. „Naši předci neznali izolaci, most měl speciální systém odvodnění,“ popsal specialista. 

Vlhkost tak kvůli nové izolaci v mostě zůstala, postupně se ale odpařuje. „Budeme čekat desítky let, jednou ale bude most suchý,“ popsal Zemánek.  Proti povodni je ale chráněn dostatečně. Pilíře jsou totiž spojené se skalnatým podložím. „Je připraven na jakoukoli vodu jakékoli rychlosti, bude tu stát navěky,“ připomněl specialista.

 
Kromě stavebních prací čekají památku i jiné novinky. V budoucích měsících se otevře jeden z oblouků u Čertovky. „Prostor původně sloužil jako sklad, nyní se přepaží a v části může vzniknout například kavárna nebo něco takového,“ popsal záměr Dolínek.