Zelenou pro vypracování nového dokumentu, který je nejdůležitějším prvkem územního rozhodování, dalo ve čtvrtek pražské zastupitelstvo. Hotov by mohl být do roku 2010. Vedení města trvá na tom, aby se na dokumentu začalo pracovat co nejdříve.

„Mohli bychom se rozhodnout, že územní plán nezačneme pořizovat ani letos, ani za rok. My ale musíme dát důrazně najevo, že jej chceme pořídit teď, protože chceme mít čas na to, aby byl vypracován důkladně,“ říká primátor Pavel Bém.

Právě to, že se na novém plánu začne pracovat co nejdřív, podle něj zaručí, že se v materiálu neobjeví nekontrolované a netransparentní změny, kterých se obává část opozice.

Opozice chce jasnou koncepci

Opoziční zastupitelé mají strach i z toho, že nový plán vznikne „nadivoko“ a nekoncepčně. „Nový územní plán by měl mít koncepci jasnou a neměl by být výrazně odlišný od toho stávajícího,“ tvrdí Jiří Witzany (SNK ED).

Zelení pak požadují zpracování zásad územního rozvoje, se kterým předložený plán příprav nepočítá a který je podle stavebního zákona klíčový pro stanovení limitů udržitelného rozvoje území.

Opoziční zastupitelé trvají také na tom, že by město mělo vyslyšet přání veřejnosti.

„Plánovaná veřejná projednání považujeme za nedostatečná. Chceme mít záruky, že se územní plán nebude připravovat za zavřenými dveřmi magistrátu a Útvaru rozvoje hlavního města Prahy,“ říká zastupitelka Zuzana Drhová (SZ).

Podle ní by mělo město vypracovat samostatný plán komunikace s veřejností, aby byly všechny připomínky občanů k územnímu plánu vzaty na vědomí už při jeho vypracování.