Dvořák se hájí, že tito podnikatelé jsou jeho přátelé. Média na výlet upozornila především v souvislosti s tím, že se jej účastnil rovněž předseda rozpočtového výboru sněmovny Pavel Suchánek (ODS).

Na víkendový pobyt v Dubaji kromě Dvořáka a Suchánka jel v únoru rovněž Tomáš Krsek, ředitel plzeňské Škody Transportation, která pražskému dopravnímu podniku dodává tramvaje, nebo právník Jiří Brož, jehož právní kancelář pro dopravní podnik připravovala některé tendry. Nechyběli šéfové ČEZ a Českých drah Martin Roman a Petr Žaluda nebo vlivný pražský podnikatel Roman Janoušek.

„Takové výlety mohou vyvolávat pochybnosti o serióznosti přidělování zakázek v dopravním podniku,“ řekl opoziční pražský zastupitel Tomáš Hudeček (TOP 09).

Podle bývalé zastupitelky hlavního města Petry Kolínské (SZ) by lidé ve vedeních městských firem měli kromě darů přiznávat i cesty, kde byli ve společnosti podnikatelů navázaných na tyto společnosti.

„Stejně jako se bojuje za registr lobbistů, tak by město v rámci boje proti korupci mělo po šéfech městských společností chtít informace o takových kontaktech s podnikateli,“ poznamenala Kolínská. Podle ní by si pak lidé mohli sami vyhodnotit, jestli jsou tyto „dýchánky“ nevinné.

Dvořák se hájí tím, že podnikatele zná více než deset let. „Nikdy jsem se netajil svými osobními vazbami. Jsme stejná generace, tyhle cesty absolvujeme asi jedenáct let. Moje obchodní vztahy s nimi jsou maximálně transparentní, v minulosti jsem to mnohokrát vysvětloval,“ řekl Dvořák novinářům.