Pro odvolání hlasovalo 17 z 65 zastupitelů. Zastupitelstvo poté schválilo, že magistrát provede hloubkové audity IT zakázek zadaných od roku 2010 firmám, které vlastní podnikatelé Pavel Dovhomilja a Maroš Jančovič rovněž obvinění v kauze Dozimetr. Opozice neprosadila ani odvolání náměstka primátora Adama Scheinherra.

O odvolání primátora zastupitelé hlasovali v rámci materiálu navrženého opozicí, který se týkal IT zakázek na magistrátu. Už při projednávání předchozího bodu ohledně situace v DPP se opozice na návrh hnutí ANO pokusila neúspěšně odvolat primátorova náměstka Adama Scheinherra (Praha Sobě). Pro hlasovalo 20 z 65 zastupitelů.

"Považujeme za nutné prošetřit uzavírání smluv se subjekty napojenými na osoby obviněné v kauze DPP," uvedl k IT zakázkám opoziční zastupitel Tomáš Portlík (ODS). Dodal, že některé magistrátní zakázky v informatice v posledních letech provázely nejasnosti, například podezření na dělení zakázek či upřednostňování určitých firem.

Jako dodavatelé v předmětných zakázkách figurovaly firmy ADVICE.CZ Solutions a Information Systems Factory Group vlastněné Dovhomiljou a Uniprog Solutions, které šéfoval Jančovič. Většinu zakázek zadal magistrát, některé pak městská firma Operátor ICT. Zastupitelé kromě auditů na magistrátu uložili radě, aby zajistila obdobné audity v městských příspěvkových organizacích.

Informatiku má na magistrátu v gesci primátor, podle kterého byla například zakázka firmě ADVICE.CZ Solutions přidělena v minulém volebním období, a Piráti ji naopak vypověděli. Dodal, že kauza Dozimetr se podle dostupných informací netýká žádných zakázek na magistrátu. Doplnil nicméně, že s prověřením smluv s firmami lidí obviněných v souvislosti s kauzou DPP souhlasí, i když další kritiku opozice ohledně postupu Pirátů odmítl.

Opozice zkusila odvolat i náměstka primátora Scheinherra

Pražská opozice se na návrh hnutí ANO pokusila neúspěšně odvolat náměstka primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě). Pro hlasovalo 20 z 65 zastupitelů. Opozice náměstkovi vytkla, že nekonal v souvislosti s kauzou kolem pražského dopravního podniku (DPP), v níž byl obviněn bývalý náměstek primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) a objevují se v ní i další politici a podnikatelé. Scheinherr výtky odmítl s tím, že to byl právě on, kdo podal trestní oznámení. Zastupitelé rovněž uložili magistrátu prověřit některé zakázky a zjistit, zda v kauze Dozimetr nevznikla městu, potažmo DPP škoda.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli hospodaření v DPP obvinili více než desítku lidí, vedle Hlubučka také podnikatele Michala Redla, bývalého člena představenstva DPP Mateje Augustína a další členy vedení podniku, který jako největší městská firma provozuje MHD.

Opozice vytkla Scheinherrovi, že přestože podal na jaře 2020 trestní oznámení kvůli možné korupci v DPP, neučinil následně další personální kroky a nezavedl dostatečná opatření v podniku. Podle zastupitelů ODS a ANO tak umožnil v podniku činit další nekalosti. Scheinherr kritiku odmítl a řekl, že to byl naopak on, kdo se obrátil při prvním podezření na policii, se kterou následně spolupracoval.

Zastupitelé se řadu hodin přeli o to, kdo dosadil, nebo pomohl dosadit obviněného a dnes již bývalého člena dozorčí rady DPP Augustina. Koalice s opozicí si následně vyčítala některé kroky z minulosti. Opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO) následně navrhl Scheinherrovo odvolání. Pro hlasovali všichni přítomní opoziční zastupitelé, ke kterým se přidala koaliční radní Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Někteří zástupci opozice také uvedli, že Scheinherrovi nevěří, že podal trestní oznámení sám od sebe. Podle zastupitele Radomíra Nepila (ANO) šel podat na policii vysvětlení a to celé nakonec skončilo tím, že podal trestní oznámení. Scheinherr to označil za pohádku a nesmysl. "Já jsem nebyl předvolán k podání vysvětlení, já jsem naopak šel na policii a podal trestní oznámení," řekl Scheinherr.

Předseda opozičních zastupitelů ODS Zdeněk Zajíček navrhl, aby byly vybrány čtyři oblasti, které budou auditovány. Mezi nimi byly například tzv. společný podnik Nové Holešovice pro výstavbu v okolí stanice metra C Nádraží Holešovice, v jejíchž orgánech zasedl Augustín. Dále požadoval prověřit projekty na Palmovce nebo prověření, zda městu a DPP v kauze Dozimetr vznikla škoda. "Rád bych, abychom v auditech udělali rychlejší kroky," řekl.