Tato krajně neobvyklá situace se markantně projevila při schvalování rozpočtu pro příští rok. Ten byl dle dřívější písemné dohody mezi kluby ANO, ČSSD a Trojkoalice schválen bez jakýchkoliv pozměňujících návrhů. Vzápětí nato z lavic TOP 09 padl návrh na zapracování komplexních změn. Ten vedle TOP 09 podpořili zastupitelé za ODS, Piráty, Nezávislé a také ti trojkoaliční, všechny součásti rodící se koalice. Většinou pětatřiceti hlasů prošel.

Trojkoalici se tak podařil doslova šalamounský kousek. Nejprve splnila závazek, který si na ní vynutilo ANO a ČSSD pod hrozbou rozpočtového provizoria a hned poté se přiklonila na stranu svých nových politických partnerů. Výsledkem je, že oproti původnímu návrhu rozpočtu se v upravené verzi přesouvá zhruba 700 milionů z běžných výdajů do rezerv.

Pro návrh rozpočtu na příští rok o objemu zhruba 60 miliard korun z dílny náměstkyně primátorky Evy Kislingerové (ANO) včera hlasovali všichni zastupitelé za ANO, ČSSD, Trojkoalici, KSČM a také jedna nezařazená zastupitelka. Vše dle předchozí písemné dohody bez jakýchkoliv změn.

Úřadovala nová magistrátní koalice

Záhy se v zastupitelstvu hlavního města projevilo nové rozložení sil. Komplexní změnu rozpočtu prosadila rodící se magistrátní koalice TOP 09, Trojkoalice, Pirátů a Nezávislých s podporou ODS. Výsledkem je „zkrocení" běžných výdajů zhruba o 700 milionů korun, které se přesunou do kapitálové rezervy. Proti byli sociální demokraté a komunisté, zastupitelé za ANO se hlasování zdrželi.

„Tyto peníze chceme použít na investice, ne je projídat," vysvětlil zastupitel za TOP 09 a možný budoucí nástupce primátorky Adriany Krnáčové (ANO) Jiří Nouza. „Nárůst běžných výdajů v roce 2016 navrhovaný dosavadní koalicí by oproti letošku představoval více než miliardu korun. My jsme docílili snížení tempa růstu běžných výdajů," vysvětlil předkladatel pozměňujícího návrhu Jiří Hrabák (TOP 09).

„Piráti nepodpořili návrh rozpočtu předložený ANO a ČSSD. Tento byl opozici zaslán jen pár hodin před schválením městskou radou, čili ho nebylo možné řádně připomínkovat. Zástupci ANO a ČSSD následně pod pohrůžkou, že Praha bude v rozpočtovém provizoriu, donutili Trojkoalici, aby podepsala podporu rozpočtu tak, jak ho předložili radní, tudíž všechny návrhy Pirátů spadly pod stůl. To si ale zastupitelstvo nenechalo líbit," vysvětlil situaci za klub Pirátů zastupitel Mikuláš Ferjenčík.

Tempo růstu běžných výdajů

„My jsme zásadně nesouhlasili s tempem růstu běžných výdajů. Pokud by Praha tímto stylem pokračovala, pak by už brzy neměla z čeho platit svůj chod. Předem jsme avizovali, že v běžných výdajích chceme ušetřit minimálně půl miliardy," připojila předsedkyně klubu ODS Alexandra Udženija.

Podle náměstkyně Kislingerové ovšem za navýšením běžných výdajů stály objektivní důvody. Například zprovoznění úseku metra A do Motola. „O půl miliardy bude vyšší také částka, kterou dá Praha městským částem," připomněla Kislingerová. Celkem tak město vydá více než čtyři miliardy.

Opozice kritizovala hlavně růst výdajů pro dopravní podnik, který se musí vyrovnávat se ztrátou po zlevnění ročního předplatného jízdného. „Z 11,6 miliardy v roce 2011 měly vrůst na 13,57 miliardy v roce 2016," upozornil zastupitel Hrabák. „Berlín dává svému dopravnímu podniku polovinu toho, co Praha," poznamenal zastupitel a šéf pražské ODS Filip Humplík. A právě dopravní podnik bude muset díky komplexním změnám, prosazeným včera opozicí, nejvýrazněji šetřit.

Půjde o život, varovala ČSSD

Ostrou reakci u sociálních demokratů a komunistů vyvolaly spíše škrty v oblasti sociální a zdravotnické. Bývalá radní pro školství Irena Ropková (ČSSD) například upozornila, že se až na nulu mohou snížit granty pro rodinnou politiku.

„Snížení částky pro záchranku o dvacet milionů znamená propouštění. Jen by mě zajímalo, který z myšlenkových gigantů toto vymyslel. Jeho jméno bych vyvěsil na urgentním příjmu v motolské nemocnici. Když nebudou peníze pro záchranáře, půjde o život," komentoval rozhořčeně přijetí komplexních změn zastupitel, šéf pražské ČSSD a ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík.

O rozpočtu a změnáchZastupitelé schválili rozpočet na rok 2016. Příjmy mají být 43,6 miliardy a výdaje 58,7 miliardy korun. Rozdíl město dorovná ze státních příspěvků. Na investice plánuje Praha 12,71 miliardy, což je o 1,6 miliardy víc než letos.

Na návrh TOP 09 a za podpory ODS, Trojkoalice, Pirátů a Nezávislých se podařilo prosadit přesun zhruba 700 milionů korun z kapitoly běžných výdajů do kapitálových rezerv.

Část peněz byla také přesunuta na konkrétní investiční projekty - cyklistické stezky, akce pro bezpečnost silniční dopravy a protihluková opatření. O částku 525 milionů byla navýšena neúčelová investiční rezerva, o dalších 150 milionů byla navýšena investiční rezerva pro městské části (která slouží například na výstavby škol a školek) a o 136,7 milionů korun investiční rezerva v informatice.

Snížila se také dotace dopravnímu podniku o 250 milionů korun.

Dotace záchranné službě se zvýšila o 11 milionů namísto třiceti.

Nejvíce peněz z investic půjde do dopravy a rozvoje města a infrastruktury. Společně to bude téměř 8,8 miliardy korun, sama doprava pak 4,72 miliardy. Do dopravy jde nejvyšší částka i v oblasti běžných výdajů, zhruba 17,6 miliardy. Peníze město v oblasti infrastruktury a rozvoje plánuje investovat zejména do první fáze přestavby čistírny odpadních vod na Císařském ostrově, a to 2,23 miliardy. Výstavbu nové vodní linky zahájila Praha letos na začátku listopadu a stavba vyjde na téměř šest miliard.

Čtěte také: Praha po více než šestihodinové diskusi schválila rozpočet na příští rok