VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice na Praze 10 pořádá sbírku na noviny

Praha - Druhá nejsilnější strana na Praze 10, koalice Vlasta (KDU-ČSL, LES, Občané Prahy 10 s podporou Pirátů), zůstala přes dlouhá jednání s vítězným hnutím ANO po podzimních volbách v opozici. V pozadí ale zůstávat nechce, proto se minulý týden odhodlala k nečekanému kroku: požádala své příznivce a místní občany, aby jí přispěli na vlastní noviny.

25.3.2015
SDÍLEJ:

Noviny jako propagaci použila koalice Vlasta už během předvolební kampaně před komunálními volbami v roce 2014.Foto: Koalice Vlasta

Tvrdí totiž, že v oficiálním radničním periodiku nedostává žádný prostor a většina zpráv je věnována pouze starostce Radmile Kleslové (ANO).

„Jsme aktivní na jednáních zastupitelstva. Naše inovace ostatní strany buď přijímají, ale v novinách se neobjeví o našem příspěvku ani slovo, nebo odmítnou, často bez jediného argumentu," vysvětluje důvody nespokojenosti lídryně koalice Renata Chmelová a dodává, že jejich snahou je šířit informace o svých aktivitách svobodně a bez omezení.

Starostka desáté městské části ale nařčení z cenzury odmítá. „Samozřejmě, že to pravda není. Paní Chmelová z Vlasty dělá jenom politiku. V novinách je i Slovo zastupitele, ale pochopte, že všechno, co pošlou, my dávat nebudeme," řekla Pražskému deníku Radmila Kleslová.

Podle ní obsah periodika tvoří šéfredaktor a vedení radnice ho nijak neovlivňuje, připouští však, že se v blízké době hodlá otázkou radničních novin zabývat.

Dlouholetá rubrika zmizela

Jenže právě dlouholetá rubrika Slovo zastupitele, která poskytovala prostor všem stranám v zastupitelstvu, od komunálních voleb z novin zmizela. „Na radnici se dramaticky zvýšil počet klubů, kterých je nyní osm. Proto asi bude radnice chtít systém přepracovat. V tuto chvíli nemá v novinách nikdo svoje místo pro komentář, opozice ani vedení. Předpokládám, že se o tom nyní jedná," řekl Jan Bělohubý, šéfredaktor měsíčníku Naše Praha 10, který pro Úřad městské části oficiálně vydává společnost Strategic Consulting.

Sám tvrdí, že ví pouze o jednom případu, kdy koalice Vlasta požadovala vložit do článku svoje dodatečné sdělení. V něm už ale jedno vyjádření opozice bylo a i když šlo o jiný zastupitelský klub, věta se do textu nakonec nedostala.

Žádné další větší stížnosti ze strany opozice už prý Bělohubý potom neslyšel. Koalice Vlasta nyní na webových stránkách Startovač spustila projekt „Dobré noviny pro Prahu 10", kde mohou zájemci během jednoho měsíce libovolně přispět na cílovou částku 80 tisíc korun.

50 tisíc kusů opozičních novin

Když se peníze podaří vybrat, mělo by periodikum opozice vyjít v nákladu 50 tisíc kusů a distribuováno by mělo být obyvatelům městské části. A že plán není nereálný, dokazuje fakt, že za necelý týden se iniciátorům už podařilo vybrat přes 40 tisíc korun.

Hlavním redaktorem listů by měl být další zastupitel Vlasty Pavel Mareš, který naznačuje, že částka by měla i přes vysoký náklad stačit. „Žádné autorské honoráře, žádné výmysly ani triky, ale přímá komunikace s občany a týmová spolupráce dobrovolníků. To je recept pro první, na radnici nezávislé komunální noviny Prahy 10," tvrdí Mareš.

Této snaze opozice ale vedení městské části nijak bránit nebude. „To je jejich právo, ať si své periodikum založí. To určitě mohou," dodává starostka Kleslová.

V podzimních komunálních volbách zvítězilo na Praze 10 hnutí ANO, těsně za ním skončila koalice Vlasta a TOP 09, tyto dva subjekty ale zůstaly v opozici. Naopak na vedení městské části se ANO pod vedením Radmily Kleslové dohodlo s ČSSD, Stranou zelených a Nezávislými pro Prahu 10. Menšinovou koalici pak podpořila ODS a KSČM. Zastupitelstvo má zde 40 členů.

Jako veřejnoprávní média

„Radniční listy jsou financovány z veřejných prostředků, proto mají charakter veřejnoprávního média jako je například Česká televize. Měly by tedy nabízet nejen názory vedení obce, ale také opozice nebo místních občanských sdružení a obyvatel," říká Martin Kameník, předseda sdružení Oživení, který stojí i za webem Hlasnatrouba.cz. Ten mapuje vyváženost místních periodik.

Od začátku listopadu 2013 navíc platí novela tiskového zákona, která zavedla nové povinnosti pro vydavatele radničních novin. Ti by měli poskytovat objektivní a vyvážený obsah a přiměřený prostor pro názory všech zastupitelů, tedy i opozice.

Pokud člen zastupitelstva nedostane prostor, může se zveřejnění článku domáhat i soudně. Novela tak má za cíl bránit jednostranné propagaci vládnoucí koalice na radnici a bránit případné cenzuře.

Předseda Oživení Martin Kameník: Česká vláda si také nediktuje, co chce mít večer ve zprávách

Předseda neziskové organizace Oživení Martin Kameník.Projekt Hlásná trouba neziskové organizace Oživení sleduje množství prostoru, který v radničních novinách po celé zemi dostává opozice, občanská hnutí i místní obyvatelé a hlídá případnou cenzuru.

Jaké hlavní nedostatky obecně mívají radniční noviny?

Vládní koalice v některých případech využívají prostor v periodiku pro svoji prezentaci a samozřejmě vydavatel má potom tendence podléhat autocenzuře, nebo vyloženě cenzuře.

Čím se to pak nejčastěji projevuje?

Když komunikujeme v rámci naší právní poradny s představiteli opozic v samosprávách, často se setkáváme s problémem, že opoziční zastupitelé mají pocit, že nemají dostatečný prostor v periodiku.

Na kolik místa mají nárok?

Podle novely tiskového zákona mají mít zastupitelé v novinách „přiměřený prostor". Co to ve skutečnosti znamená se dá těžko říct. Je to případ od případu, může to rozhodnout až soud.

Proč si vlastně radnice nemohou psát do novin, co chtějí?

Periodikum je financováno z veřejných peněz a nejde o soukromou iniciativu. Česká vláda si také nediktuje, co chce mít večer ve zprávách v České televizi.

Co sleduje v radničních listech projekt Hlásná trouba?

Sledujeme množství alternativního sdělení nejen od opozičních zastupitelů, ale také od místních občanských sdružení nebo jednotlivců, kteří hájí veřejný zájem.

Potvrzuje také analýza, že radniční noviny dávají menší prostor alternativním názorům?

Výsledky obecně napovídají tomu, že prostor není dostatečný vzhledem k poměru koalice - opozice.

Čtěte také: Pražany zajímá dění v okolí, nákladné dotazy ale zaplatí

Autor: Matěj Ludvík

25.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Rybáři 22 910 Kč

Specialisté v oblasti rybářství Právník/metodik pro oblast veřejných zakázek. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22910 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Ve Smečkách 33, 110 00 Praha 1, Způsob prvního kontaktu : e-mailem - kariera@szif.cz, Kontaktní osoba : Mgr. Aneta Heverlová, Upřesňující informace :, POŽADAVKY:, - vysokoškolské vzdělání v magisterském studijním programu se zaměřením na právo nebo ekonomiku, - řidičský průkaz sk. B - aktivní řidič, POPIS PRÁCE :, - tvorba a aktualizace kontrolních postupů pro zadávání veřejných zakázek žadateli v rámci opatření PRV a OP Rybářství , - provádění analytické činnosti pro oblast veřejných zakázek, - koordinace, školení, kontrola a poradenská činnost pro zaměstnance Regionálních odborů , SZIF, - poradenská a konzultační činnost pro žadatele PRV a OP Rybářství , - vyhodnocování a metodické řízení kontrolní činnosti na Regionálních odborech SZIF, - zpracování a aktualizace vnitřních směrnic v návaznosti na výše uvedenou oblast a na nastavené gesce v oddělení včetně zajištění oblasti informačního systému, NABÍZÍME : , - služební poměr na dobu neurčitou, - 25 dní dovolené + 5 dní zdravotního volna navíc, - další placené překážky v práci pro státní zaměstnance (např. 1 den na vyřízení osobních záležistostí), - stravenky v hodnotě 100 Kč/odpracovaný den , - pružná pracovní doba, - přátelský a inspirativní tým odborníků, - možnost profesního růstu (osobní vzdělávání pomocí individuálních vzdělávacích programů), - stabilita zaměstnání, - mobilní telefon s neomezeným voláním včetně 1,5 GB internetu. Pracoviště: Státní zemědělský intervenční fond, Ve Smečkách, č.p. 801, 110 00 Praha 1. Informace: Aneta Heverlová, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 19 900 Kč

Specialisté v oblasti strategie a personálního řízení. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Koněvova 2595/211, Praha 3, kontakt: Chernogorov Vasily, e-mail: vvchernogorov@seznam.cz, Naplň práce: spolupráce s provozovnou v Togliatti, popis a automatizace podnikových procesu, vedení zaměstnanců, příprava zpráv a informaci, příprava prezentaci, komunikace se zákazníky., Požadavky na uchazeče: znalosti programů Word, Excel, internet, aktivní znalost ruštiny (slovem i písmem), dobré komunikační schopnosti, zodpovědnost, odolnost vůči stresu.. Pracoviště: Kč invest spol. s r.o., Koněvova, č.p. 2596, 130 00 Praha 3. Informace: Vasily Chernogorov, .

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný ekonom 35 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti financí (kromě finančních a pojišťovacích služeb). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vzhledem k pracovní náplni pro nabízenou pozici má zaměstnavatel specifické požadavky: znalost anglického, německého a ruského jazyka slovem i písmem na velmi pokročilé úrovni. Praxe min. 3 roky v ruském bankovním sektoru. Zkušenosti se zaváděním GEMBA projektů. Zkušenosti s vedením projektových týmů, koučingem a mentorováním., , Zaměstnavatel souhlasí se zvěřejňováním pracovního místa v databázi pro zaměstnanecké karty.. Pracoviště: Volksbank cz, a.s., Na Pankráci, č.p. 1724, 140 00 Praha 4. Informace: Klára Pučalíková, .

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 17 000 Kč

Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Truhlář,nástrojař,dělník,dále obsluha cnc. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Papírenská 180/1,Praha 6 160 00, Kontakt: e-mailem:info@plexiplast.cz, nebo tel. č. 721842658 - po-pá 8,00-16,30 pan Fiala M., Hledáme šikovné a samostatné pracovníky na dílnu která se zabývá zpracováním plexiskla,polykarbonátu a jiných platů (technických, např. PP či PE). Náplní práce je samostatná práce na zakázkách, výroba dílů dle výkresů, tj. ohýbání,lepení.řezání či leštění. Ideální pro truhláře s praxí, strojaře či jiné manuálně zručné kutili s chutí pracovat. , Nabízet v těchto dalších lokalitách : Roztoky, Kralupy nad Vltavou. Pracoviště: Plexiplast s.r.o., K Horoměřicům, č.p. 1183, 165 00 Praha 620. Informace: Miroslav Fiala, +420 721 842 658(po-pá8,00-16,30hod).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ani sníh nezabrání našim gepardům předvádět návštěvníkům, jak zdatnými běžci jsou.
4

Zvířata v pražské zoo si užívala sníh. Letos možná naposledy

Ilustrační foto
5

Vltava v neděli uvítá jaro

Asi 200 lidí prošlo Prahou. Upozornili na násilí na ženách a klimatické změny

Přibližně 200 lidí dnes prošlo Prahou v rámci akce Ženy na hrad! Protestovali proti prezidentovi Miloši Zemanovi i proto, aby upozornili na klimatické změny a násilí na ženách. Akci uspořádala Koalice 8. března, která sdružuje feministická hnutí a další organizace. Podobné demonstrace dnes proběhly i ve Španělsku, kde ženy také protestovaly proti násilí a za rovné platy.

Miloš Zeman složil slib. Část hostů během prezidentova projevu odešla

/FOTOGALERIE/ Miloš Zeman složil dnes odpoledne prezidentský slib a zahájil tím druhé pětileté funkční období. Slavnostního ceremoniálu ve Vladislavském sále Pražského hradu se účastní i poslanci, senátoři, členové vlády nebo část hejtmanů. Zeman byl zvolen prezidentem na konci ledna, když ve druhém kole přímé volby porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

STAN a TOP 09 zřejmě půjdou do komunálních voleb v Praze společně

Přestože to ani jedna ze stran ještě oficiálně nepotvrdila, zítřejší společná tisková konference mnohé naznačuje. Stejně tak jako hlasy ze zákulisí. TOP 09 a STAN by měly jít do komunálních voleb v Praze společně.

Soud projedná žalobu údajného hackera Nikulina kvůli azylu

Pražský městský soud projedná příští týden žalobu Rusa Jevgenije Nikulina na české ministerstvo vnitra kvůli neudělení azylu. ČTK to zjistila z justiční databáze. Vnitro žádost zamítlo jako zjevně nedůvodnou, muž se podle úřadu pouze snaží vyhnout hrozícímu vydání k trestnímu stíhání. Mluvčí soudu Markéta Puci sdělila, že zasedání se bude konat z bezpečnostních důvodů přímo v pankrácké věznici. O Nikulinovu extradici usilují USA a Rusko.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT