VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opozice na Praze 10 pořádá sbírku na noviny

Praha - Druhá nejsilnější strana na Praze 10, koalice Vlasta (KDU-ČSL, LES, Občané Prahy 10 s podporou Pirátů), zůstala přes dlouhá jednání s vítězným hnutím ANO po podzimních volbách v opozici. V pozadí ale zůstávat nechce, proto se minulý týden odhodlala k nečekanému kroku: požádala své příznivce a místní občany, aby jí přispěli na vlastní noviny.

25.3.2015
SDÍLEJ:

Noviny jako propagaci použila koalice Vlasta už během předvolební kampaně před komunálními volbami v roce 2014.Foto: Koalice Vlasta

Tvrdí totiž, že v oficiálním radničním periodiku nedostává žádný prostor a většina zpráv je věnována pouze starostce Radmile Kleslové (ANO).

„Jsme aktivní na jednáních zastupitelstva. Naše inovace ostatní strany buď přijímají, ale v novinách se neobjeví o našem příspěvku ani slovo, nebo odmítnou, často bez jediného argumentu," vysvětluje důvody nespokojenosti lídryně koalice Renata Chmelová a dodává, že jejich snahou je šířit informace o svých aktivitách svobodně a bez omezení.

Starostka desáté městské části ale nařčení z cenzury odmítá. „Samozřejmě, že to pravda není. Paní Chmelová z Vlasty dělá jenom politiku. V novinách je i Slovo zastupitele, ale pochopte, že všechno, co pošlou, my dávat nebudeme," řekla Pražskému deníku Radmila Kleslová.

Podle ní obsah periodika tvoří šéfredaktor a vedení radnice ho nijak neovlivňuje, připouští však, že se v blízké době hodlá otázkou radničních novin zabývat.

Dlouholetá rubrika zmizela

Jenže právě dlouholetá rubrika Slovo zastupitele, která poskytovala prostor všem stranám v zastupitelstvu, od komunálních voleb z novin zmizela. „Na radnici se dramaticky zvýšil počet klubů, kterých je nyní osm. Proto asi bude radnice chtít systém přepracovat. V tuto chvíli nemá v novinách nikdo svoje místo pro komentář, opozice ani vedení. Předpokládám, že se o tom nyní jedná," řekl Jan Bělohubý, šéfredaktor měsíčníku Naše Praha 10, který pro Úřad městské části oficiálně vydává společnost Strategic Consulting.

Sám tvrdí, že ví pouze o jednom případu, kdy koalice Vlasta požadovala vložit do článku svoje dodatečné sdělení. V něm už ale jedno vyjádření opozice bylo a i když šlo o jiný zastupitelský klub, věta se do textu nakonec nedostala.

Žádné další větší stížnosti ze strany opozice už prý Bělohubý potom neslyšel. Koalice Vlasta nyní na webových stránkách Startovač spustila projekt „Dobré noviny pro Prahu 10", kde mohou zájemci během jednoho měsíce libovolně přispět na cílovou částku 80 tisíc korun.

50 tisíc kusů opozičních novin

Když se peníze podaří vybrat, mělo by periodikum opozice vyjít v nákladu 50 tisíc kusů a distribuováno by mělo být obyvatelům městské části. A že plán není nereálný, dokazuje fakt, že za necelý týden se iniciátorům už podařilo vybrat přes 40 tisíc korun.

Hlavním redaktorem listů by měl být další zastupitel Vlasty Pavel Mareš, který naznačuje, že částka by měla i přes vysoký náklad stačit. „Žádné autorské honoráře, žádné výmysly ani triky, ale přímá komunikace s občany a týmová spolupráce dobrovolníků. To je recept pro první, na radnici nezávislé komunální noviny Prahy 10," tvrdí Mareš.

Této snaze opozice ale vedení městské části nijak bránit nebude. „To je jejich právo, ať si své periodikum založí. To určitě mohou," dodává starostka Kleslová.

V podzimních komunálních volbách zvítězilo na Praze 10 hnutí ANO, těsně za ním skončila koalice Vlasta a TOP 09, tyto dva subjekty ale zůstaly v opozici. Naopak na vedení městské části se ANO pod vedením Radmily Kleslové dohodlo s ČSSD, Stranou zelených a Nezávislými pro Prahu 10. Menšinovou koalici pak podpořila ODS a KSČM. Zastupitelstvo má zde 40 členů.

Jako veřejnoprávní média

„Radniční listy jsou financovány z veřejných prostředků, proto mají charakter veřejnoprávního média jako je například Česká televize. Měly by tedy nabízet nejen názory vedení obce, ale také opozice nebo místních občanských sdružení a obyvatel," říká Martin Kameník, předseda sdružení Oživení, který stojí i za webem Hlasnatrouba.cz. Ten mapuje vyváženost místních periodik.

Od začátku listopadu 2013 navíc platí novela tiskového zákona, která zavedla nové povinnosti pro vydavatele radničních novin. Ti by měli poskytovat objektivní a vyvážený obsah a přiměřený prostor pro názory všech zastupitelů, tedy i opozice.

Pokud člen zastupitelstva nedostane prostor, může se zveřejnění článku domáhat i soudně. Novela tak má za cíl bránit jednostranné propagaci vládnoucí koalice na radnici a bránit případné cenzuře.

Předseda Oživení Martin Kameník: Česká vláda si také nediktuje, co chce mít večer ve zprávách

Předseda neziskové organizace Oživení Martin Kameník.Projekt Hlásná trouba neziskové organizace Oživení sleduje množství prostoru, který v radničních novinách po celé zemi dostává opozice, občanská hnutí i místní obyvatelé a hlídá případnou cenzuru.

Jaké hlavní nedostatky obecně mívají radniční noviny?

Vládní koalice v některých případech využívají prostor v periodiku pro svoji prezentaci a samozřejmě vydavatel má potom tendence podléhat autocenzuře, nebo vyloženě cenzuře.

Čím se to pak nejčastěji projevuje?

Když komunikujeme v rámci naší právní poradny s představiteli opozic v samosprávách, často se setkáváme s problémem, že opoziční zastupitelé mají pocit, že nemají dostatečný prostor v periodiku.

Na kolik místa mají nárok?

Podle novely tiskového zákona mají mít zastupitelé v novinách „přiměřený prostor". Co to ve skutečnosti znamená se dá těžko říct. Je to případ od případu, může to rozhodnout až soud.

Proč si vlastně radnice nemohou psát do novin, co chtějí?

Periodikum je financováno z veřejných peněz a nejde o soukromou iniciativu. Česká vláda si také nediktuje, co chce mít večer ve zprávách v České televizi.

Co sleduje v radničních listech projekt Hlásná trouba?

Sledujeme množství alternativního sdělení nejen od opozičních zastupitelů, ale také od místních občanských sdružení nebo jednotlivců, kteří hájí veřejný zájem.

Potvrzuje také analýza, že radniční noviny dávají menší prostor alternativním názorům?

Výsledky obecně napovídají tomu, že prostor není dostatečný vzhledem k poměru koalice - opozice.

Čtěte také: Pražany zajímá dění v okolí, nákladné dotazy ale zaplatí

Autor: Matěj Ludvík

25.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Řidič historického vozu po Praze 30 000 Kč

Hledáme řidiče/-ky do našeho přátelského kolektivu.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 20 450 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací referent/referentka oddělení Kontroly II. odboru Kontroly. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky na uchazeče: , , vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, obor právo nebo ekonomie výhodou, vhodné i pro absolventy, praxe v oboru výhodou , samostatnost, spolehlivost, komunikační schopnost, pečlivost, znalost práce s PC (MS Office, ASPI), znalost SAP výhodou, státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , , charakteristika pracovního místa:, , vyřizování stížností, petic a dalších podání, komplexní výkon kontrolní činnosti v ekonomické, hospodářsko-správní a v jiné oblasti vnitřní činnosti Úřadu, vypracovávání programů a metodik ke kontrolním akcím, vedení kontrolních skupin. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 080 Kč

Montážní dělníci elektronických zařízení Výrobní dělníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 20080 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Průmyslová 1851, Brandýs nad Labem 250 01, , Prvotní kontakt:, - e-mail: marketa.mikatova@continental-corporation.com, , Upřesňující údaje:, - zkušenost s prací ve výrobním podniku je výhodou, - samostatnost, odpovědnost, spolehlivost, - manuální zručnost, , Zaměstnanecké výhody:, o 5 týdnů dovolené, o Náborový příspěvek, o Balíček Benefit Plus (možnost využít na zdraví, relaxaci, vzdělávání apod.), o Příspěvek na závodní stravování formou stravenek, o Příspěvek na penzijní připojištění, o Dotovaná firemní doprava ze směrů Štětí, Mělník, Neratovice, Benátky n. Jizerou, Lysá n. Labem, Čelákovice, Předměřice n. Jizerou, Konětopy, Všetaty a Praha-Letňany, o Příspěvky zaměstnancům na dětskou rekreaci, o Slevové programy u všech tří mobilních operátorů. Pracoviště: Continental automotiv czech republic, s.r.o. - brandýs n.l., Průmyslová, č.p. 1851, 250 01 Brandýs n.Labem-St.Bol.1. Informace: Markéta Mikátová, +420 326 932 448.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci ve zdravotnických a sociálních zařízeních POMOCNÝ PRACOVNÍK VE ZDRAVOTNICTVÍ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt e-mailem., , " Pozice je určena zejména pro uchazeče se zájmem o doplnění kvalifikace a zařazení se mezi střední zdravotnický personál (Všeobecná sestra, Praktická sestra, Zdravotnický záchranář) , , Pracovní náplň: , " pomocné práce ve zdravotnickém provozu na klinikách VFN , , Požadujeme: , " Čistý trestní rejstřík , " Zkušenosti s prací ve zdravotnickém provozu , " Úplné střední vzdělání , " Znalost práce na PC , " Flexibilitu a ochotu rozvíjet své schopnosti , " Dobré komunikační dovednosti , " Svědomitost, pečlivost a schopnost týmové spolupráce , , V případě zájmu předem zašlete životopis na adresu Katerina.Touskova@vfn.cz , Zaměstnanecké výhody " Zázemí velké fakultní nemocnice v centru Prahy, " Příjemné pracovní prostředí zdravotnického kolektivu, " Možnost osobního a profesionálního rozvoje formou certifikovaných kurzů , " Aktivní podpora studia, " 5 týdnů dovolené a 1 týden volna na zajištění osobních záležitostí., " Příspěvek na stravování, " Další zaměstnanecké benefity. Pracoviště: Všeobecná fakultní nemocnice v praze, U nemocnice, č.p. 499, 128 00 Praha 28. Informace: Kateřina Toušková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalové utkání Fortuna ligy mezi celky AC Sparta Praha  a 1. FK Příbram 19. srpna v Praze. Červenou dostal Jaroslav Tregler.
15

Sparťané nevyužili dlouhou přesilovku. S Příbramí jen remizovali

Letiště Václava Havla.
14

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

Jak jsme žili v Československu. Staré Město a Josefov

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992. Tentokrát zveme na Staré Město.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT