Botanická zahrada nedávno prošla zásadní změnou; propojila a sjednotila dosud roztroušené venkovní expozice, a zahradila tak cestu, po níž mohli lidé chodit skrz areál. Vstup do zahrady zároveň zpoplatnila a zavedla pevná pravidla pro návštěvníky. Hlavními důvody k oplocení byly podle ředitele zahrady Oldřicha Vacka škody, které na vzácných exemplářích působili vandalové a divoká zvěř.

U místních obyvatel, kteří areál využívají k rekreaci, ale změna vyvolala negativní reakce. Kvůli protestům proto magistrát zavedl bezplatnou permanentku pro vstup do venkovních expozic zahrady. Dostali ji všichni žadatelé s trvalým bydlištěm v Praze 8 nebo v Troji. Ostatní návštěvníci si kromě jednorázového vstupného mohou pořídit i roční permanentku za 200 nebo 400 korun.

Vedení zahrady navíc přislíbilo zvýšení počtu vstupů. Kromě tří nynějších pokladen tak od 1. října budou lidé moci procházet také přes nové turnikety. Jeden je v lese nedaleko ulice K Pazderkám a usnadní vstup obyvatelům Prahy 8, druhý v jihovýchodní části z ulice Pod Havránkou ocení lidé z Troje. „Zavedením samoobslužných turniketů zlepšíme obslužnost a především komfort při odbavení návštěvníků, odpadnou fronty u pokladen,“ uvedla Bidlová.

Turnikety jsou z nerezové oceli, která by měla případně odolat vandalům. Vybaveny jsou čtečkou, která snímá čárové kódy na vstupenkách, permanentkách a na kartě opencard. Vstupy mají kromě otočného zařízení také branku, která umožní průchod lidem na vozíku nebo s kočárky a se psy. V příštím roce by podle Bidlové mohly v zahradě přibýt další dva.

Čtěte také:
Lidé ze 174 ulic mohou zdarma do Botanické zahrady v Troji
Pusťte děti do lesa, žádali lidé bouřící se proti plotu