Nepochopitelné vandalství zachytily průmyslové kamery. „Na záběrech jsme viděli muže, který vyndal plechovou vnitřní nádobu z odpadkového koše, odnesl ji pod orloj a udeřil jí do sochy hvězdáře,“ popsal operační důstojník městské policie. Přestože bylo krátce před půl čtvrtou ráno, neobešel se incident beze svědků. Kromě kamer útok pozorovali vandalovi kumpáni – dvě ženy a dva muži, kteří si vše stačili vyfotit.

Tři strážníci ihned pospíchali na místo činu, skupinka turistů se ale mezi tím stačila přesunout. „Strážníci je dostihli na Můstku. Dva Američané, dvě Španělky a jeden Ir se s nimi museli vrátit pod orloj. Viníka zatkli a předali policii pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci,“ uvedla mluvčí městské policie Jana Přikrylová. Podle informací Deníku se jedná právě o Ira.

„Je to otřesné vandalství, které se vymyká chápání slušného člověka. Alespoň že kamerový systém zafungoval. Strážníci odvedli skvělou práci,“ poznamenal náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).

„Je to smutný případ. Jsem ale spokojen s prací městské policie. Díky ní bude pachatel po zásluze potrestán,“ přidal se ředitel pražských strážníků Vladimír Kotrouš.

Poškozenou sochu správce orloje sundá z podstavce za pomoci vysokozdvižné plošiny v pátek ráno a převeze ji do restaurátorské dílny.

Hvězdář z orloje se bohužel nestal terčem útoku poprvé. Vandal ji ulomil už v zimě 2007. Naposledy pak na jaře 2009. Tehdy opilý turista vyšplhal na ochrannou síť, zavěsil se na ruku sochy a ulomil ji. Nikdy se ho nepodařilo vypátrat. A náklady na výrobu nové ruky? Padesát tisíc korun.