Podle kritiků z řad opozice i podle nedávného auditu Operátor nevykonává funkci, pro kterou byl založen. Audit, který si nechali vypracovat pražští radní, dokonce doporučil jeho zrušení. Politici o tomto kroku neoficiálně mluví několik měsíců. Stejně dlouho připravují náhradu za kartu opencard. Má jí být otevřená platforma, který začne naplno fungovat do dvou let. Konkrétnější informace ale město zatím nezveřejnilo.
Dozorčí rada Operátora na konci minulého týdne obměnila všechny členy představenstva, včetně ředitele. „Tento krok logicky souvisí se změnou koalice ve vedení města, která má jiné vize a firma tak jiné zadání," řekl Vaic. Končícím členům náleží takzvané zlaté padáky ve výši šesti měsíčních platů. Ředitel bral 105 tisíc korun měsíčně, řadoví členové kolem 90 tisíc korun. „S tím nesouhlasíme, ale povinnost vyplatit tyto částky vyplývají ze smlouvy," doplnil.
Pražští radní nedávno rozšířili počet členů představenstva ze tří na čtyři, před tím zvýšili i počet členů dozorčí rady. Zároveň rozšířili pravomoci dozorčí rady, prý kvůli nutnosti zvýšit flexibilitu společnosti.
Karta Pražana pochází z doby primátora Pavla Béma (ODS). Praha ji postupně začala zavádět od roku 2006. Stála 1,75 miliardy korun. Opencard vlastní asi 1,2 milionu cestujících. Městu postupně docházejí licence pro vydávání nových karet, zároveň končí možnost opětovně prodloužit platnost vydaných karet. Vlastník práv k opencard se s magistrátem soudí.