Už čtvrt milionu Pražanů vlastní nebo požádalo kartu opencard. Ještě před koncem roku se očekává další velký nápor zájemců o kartu, která může sloužit například jako tramvajenka nebo čtenářský průkaz.

Už po novém roce by totiž vydávání opencard, která je nyní zdarma, mohlo být zpoplatněno. Příští týden by o tom měla jednat rada města.

„Určitě nyní očekáváme zvýšený zájem také u nákupu elektronických časových kuponů. Kdo chce předejít každoročním pravidelným frontám u přepážek, ať raději využije nákup prostřednictvím internetu, kde je náš e–shop. Po zakoupení a zaplacení kuponu už ho stačí jednoduše nabít na opencard ve validátoru. Ty se nacházejí ve stanicích metra linek B a C,“ sdělil Martin Opatrný, mluvčí projektu Opencard.

Do konce roku zcela zadarmo

Martin Opatrný dále potvrdil, že lidé, jež chtějí opencard a stihnou o ni požádat do konce roku, dostanou kartu zdarma. „Je však možné, že bude po novém roce zpoplatněna. Zatím to nemohu potvrdit, ale rada hlavního města by se tím měla příští týden zabývat,“ pokračoval Opatrný.

Známá není ani cena, za kterou by lidé kartu dostali. „V jiných městech se za vydání čipové karty platí přibližně 150 korun,“ řekl už dříve pražský radní Radovan Šteiner (ODS). Hovořilo se také o částce 200 korun za vydání opencard, kterou by žadatelé platili od 1. ledna příštího roku.

I z těchto důvodů lze očekávat nápor Pražanů u přepážek na kontaktních místech, například v městských knihovnách. Právě v knihovnách nyní upozorňují, že se vydání karty může z důvodu velkého zájmu o 10 až 14 dní opozdit. Rozhodující je ale datum podání žádosti.

Za ztrátu se bude také platit

„Určitě si o ni ještě do konce roku zažádám, nechci za kartu později jen kvůli své lenosti platit,“ řekla Marie Janečková z Prahy 10. Někteří majitelé už stihli opencard dokonce ztratit. „V takovém případě je nejlepší ji co nejrychleji zablokovat na naší speciální lince. Poté je nutné zažádat o vydání nové karty, postup je obdobný jako při první žádosti,“ vysvětlil Opatrný.

I ztráta a další záležitosti spojené s opencard budou zřejmě zpoplatněny, tak jako u jiných dokladů. Včasné zablokování karty při její ztrátě znemožní, aby ji používal někdo jiný.

V současné době má už přes sto tisíc cestujících na kartě nahraný kupon MHD. Převažují mezi nimi roční jízdenky na rok 2009, jichž je 90 tisíc. Na čtvrtletní elektronický kupon jezdí zhruba 13 tisíc lidí, třicetidenní jízdenky má přes čtyři tisíce cestujících.

Čipovou kartu prošetřuje úřad

O kartu už se zajímá také Úřad na ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). „Šetření stále probíhá. S výsledky seznámíme veřejnost na konci ledna,“ sdělil předseda ÚOOÚ Igor Němec. Úřad zkoumá oprávněnost shromažďování osobních údajů.

„Osobně si troufnu říct, že máme všechny údaje dostatečně zabezpečeny, aby je nikdo nezneužil. Systém je šifrován a má moderní bezpečnostní klíč,“ ujistil Martin Opatrný.

Ten také upozornil, že ve stanicích metra už funguje 25 validátorů. Ty jsou určeny k nabití zakoupených a zaplacených kuponů. Poté je možné začít opencard používat k jízdě v MHD. „Do konce roku se nám však nepodaří umístit validátory na linky metra A, důvodem jsou komplikace při vyřizování všech nutných podkladů a povolení k umístění přístroje,“ uzavřel.