„Festival se vrátil po pandemii koronaviru do tradičního květnového termínu a my jsme rádi, že lidé využili hezkého počasí i možnosti podívat se do mnoha architektonicky zajímavých objektů po celé Praze. Překvapila nás i návštěvnost v částech Prahy vzdálenějších od centra města, jako je Zbraslav, Komořany a Staré Ďáblice,“ uvedla ředitelka a zakladatelka festivalu Open House Praha Andrea Šenkyříková.

Zájemci se v týdnu od 16. května mohli vydat například na procházku od Hlávkova k Libeňskému mostu, která připomněla letošní 140. výročí narození architekta Pavla Janáka. Další významnou osobností, které organizátoři věnovali pozornost, byl Jože Plečnik. „Chtěli jsme připomenout 150 let od narození tohoto významného architekta slovinského původu trochu netradičním způsobem, proto jsme společně s kurátorkou Plečnikova domu v Lublani Anou Porok připravili přímo před kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně výstavu jeho nerealizovaných děl v Lublani a pozvali zájemce také na stejnojmennou přednášku nejen s Anou Porok, ale i s profesorem Vladimírem Šlapetou,“ uvedla Andrea Šenkyříková. Výstavu před kostelem je stále možné si prohlédnout - až do konce května.

Ilustrační foto.
Praha hledá nový hlas pro tramvaje a autobusy, po skoro třiceti letech

Samotné prostory kostela, jedné z nejvýznamnějších sakrálních památek v České republice, byly pro návštěvníky otevřeny nejen o víkendu, ale i v rámci koncertního večera. Lidé si poslechli hudbu Plečnikových současníků v podání Stamicova kvarteta.

Součástí doprovodného programu festivalu byly i další akce, například debata o budoucnosti sportovišť a o rozvojových plánech na území Bubny nebo řada komentovaných procházek a prohlídek.

Víkend otevřel lidem zdarma brány stovky objektů, do kterých se nedá obvykle dostat. Největší zájem byl tradičně o festivalové novinky – celkem 26 budov a prostorů, které se do programu letos zapojily poprvé.

Fronty už od rána

Na prohlídky do paláce Elektrických podniků Praha, dnes označovaného jako Bubenská 1, se tvořily už od rána fronty zájemců a stejně to pokračovalo po celý víkend. V době svého vzniku největší administrativní budova v Praze a dnes kulturní památka se pyšní hned několika oceněními za kvalitní rekonstrukci z dílny TaK Architects.

„Tuto jedinečnou ukázku funkcionalistické architektury jsme se snažili otevřít už od prvního ročníku festivalu, ale teprve letos nám okolnosti přály a majitelé nás po loni dokončené rekonstrukci nechali nahlédnout dovnitř. Architekt Marek Tichý, pod jehož vedením se rekonstrukce realizovala, se ujal i jedné z komentovaných prohlídek, což byl pro návštěvníky příjemný zážitek,“ doplnila Andrea Šenkyříková.

Velký zájem návštěvníků byl také o reprezentativní prostory klubového domu Autoklubu ČR a EA Hotelu Juliš na Václavském náměstí, kde lidé mohli nahlédnout do prostor bývalé restaurace nebo na terasu s výhledem na Františkánskou zahradu. Dechberoucí výhledy si lidé mohli vychutnat ze střechy Paláce Adria od stejného autora Pavla Janáka a ze střechy bývalého Hotelu Gráf, dnes I. P. Pavlova 5.

Nová podoba areálu Lihovaru na Zlíchově.
Přes pět set bytů i místo pro kulturu. Začala výstavba zlíchovského Lihovaru

Z novostaveb byly hojně navštěvované Technologické centrum UMPRUM Mikulandská a budova Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK) ČVUT v Praze Dejvicích, kde se nacházejí nejen pracovny, laboratoře a výukové místnosti, ale také sídlo rektorátu.

Poprvé se podařilo do programu zapojit také rezidenční objekt ambasadora a sídlo velvyslanectví - Thunovský palác na Malé Straně. Návštěvníky tam provázel jak v interiérech, tak v zahradě i velvyslanec J. E. Nick Archer.

Krásné zahrady si lidé mohli vychutnat také u Černínského paláce na Hradčanech, sídla ministerstva zahraničních věcí, ve Vlašském špitálu na Malé Straně nebo ve Vile Lanna v Bubenči.

Tato honosná rezidence je první novorenesanční vilou na českém území a jejím autorem byl s největší pravděpodobností Vojtěch Ignác Ullmann. I jeho kulaté výročí 200 let od narození letos organizátoři připomínají.

„Vila upoutá zejména svou bohatou uměleckou výzdobou, a to nejen reliéfy na fasádě, ale také nástěnnými freskami, které čerpají inspiraci z antické mytologie,“ upřesnil průvodce a dobrovolník Open House Praha Michal Šedivý.

Centrální kotelny posloužily také výstavě

Nepříliš známý brutalistický objekt Centrální kotelny VFN od Karla Pragera posloužil jako výstavní prostor pro současné umění. Lidé tam hojně obdivovali umělecká díla současných autorů ze sbírky KOOJON, která byla instalována přímo v útrobách technického zázemí plynové kotelny. Techničtí nadšenci se mohli dozvědět zajímavosti i při prohlídkách vodní elektrárny Štvanice nebo strojovny Malé sportovní haly na Výstavišti.

Některé budovy se zapojují do festivalu opakovaně, a přesto je o ně z řad návštěvníků zájem. Jsou to zejména Kramářova vila, ministerstvo průmyslu a obchodu, Hotel International Praha nebo opuštěný Desfourský palác, který čeká v nejbližších letech rekonstrukce.

Pouze v neděli bylo možné nahlédnout do jedné z mála kubistických realizací v Praze – činžovního domu Diamant od architekta Emila Králíčka. V budově s výraznou kubistickou fasádou s krystalickými motivy se podařilo při rekonstrukci obnovit řadu původního interiérového vybavení a konala se tam dokonce i prohlídka pro návštěvníky se sluchovým postižením.

Z protestního shromáždění na podporu ukrajinských Romů Uprchlíci vítejte.
PODÍVEJTE SE: Lidé podpořili ukrajinské Romy na protestním shromáždění

Další speciální prohlídky ve vybraných budovách byly připraveny i pro návštěvníky se zrakovým postižením, kteří mohli hmatem prozkoumat 3D modely a haptické mapy, nebo pro rodiny s dětmi.

Letos mohli lidé nahlédnout do starobylých podzemí, dvou protiatomových krytů, vystoupat na vrcholy vodárenských věží v Michli a na Letné, podívat se na tribuny jednoho z největších sportovních stadionů světa na Strahově, projet se na dráhovém kole po Třebešínském velodromu, dozvědět se více o zvonařské tradici v muzeu na Zbraslavi nebo nahlédnout do strojovny a kormidelny historického parníku a zázemí hasičské zbrojnice. Kromě sakrálních staveb se návštěvníci mohli podívat i do několika sokoloven.

„Ještě v pátek odpoledne jsme si nebyli jisti, zda se nám podaří všechny avizované objekty otevřít. Velké poděkování proto patří všem dobrovolníkům, majitelům a správcům budov, díky kterým jsme byli schopni zajistit bezproblémový průběh a organizaci celé akce,“ doplnila hlavní koordinátorka dobrovolníků Klára Veselá.

Komunitní projekt

Na přípravě festivalu, který je především komunitním projektem, provázení návštěvníků i jejich koordinaci se podílelo v letošním roce 400 dobrovolníků bez nároku na honorář. V rámci dobrovolnického programu se mohou dobrovolníci podívat do vybraných budov i v průběhu roku. Akce, která otevírá objekty pro veřejnost zdarma, by se nemohla uskutečnit ani bez řady partnerů a podporovatelů i z řad individuálních dárců.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě. Jeho posláním je probouzet zájem veřejnosti o architekturu a město.