Největšími lákadly Open House festivalu 2024, který se uskutečnil v uplynulém týdnu, byla místa jako Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě, Clam-Gallasův palác nebo nově zrekonstruované prostor Fantovy budovy na hlavním nádraží.

Vrcholem akce byl víkend, kdy bylo otevřeno 115 budov ve třinácti městských částí. Mnohé z nich jsou jinak veřejnosti nepřístupné a právě proto to byla jedinečná příležitost pro zájemce, aby si mohli objekty prohlédnout.

„Svátek architektury a dobrovolnictví jsem si letos opravdu moc užila. Sama jsem během soboty a neděle zavítala do několika budov a moc mě těší, když vidím, že návštěvníky*ice v otevřených budovách vítají i ministři nebo starostky, a že se prohlídek ujímají i sami architekti*ky nebo majitelé*ky budov. Představují je v kulturních, historických i architektonických souvislostech, což přispívá k propojení s místní komunitou,“ hodnotí právě skončený ročník festivalu jeho zakladatelka a kreativní ředitelka Andrea Šenkyříková.

Město otevřené a přístupné pro všechny

Podle organizátorů bylo hlavním tématem letošního ročníku Open House Praha myšlenka otevřeného a přístupného města pro všechny. Kromě speciálních prohlídek pro děti, probíhaly v některých budovách i další inkluzivní akce včetně těch bezbariérových.

„Máme radost, že jsme zaznamenali velký zájem o specifické prohlídky pro osoby se sluchovým nebo zrakovým handicapem, které skutečně zprostředkovávají architekturu všem. Potěšil mě i velký úspěch, který měla městská hra Open Senses,“ komentovala právě skončený festival jeho ředitelka Klára Veselá.

Přednášky ve Veletržním paláci i na ostrově Štvanice

Během celého týdne se mohli zájemci těšit z různých doprovodných programů, celkem se jednalo o tři desítky akcí. Součástí byl například i workshop zaměřený na fyzickou přístupnost budov.

Festival také připomněl významné architekty, jejichž výročí narození připadají právě na letošní rok. Mezi nimi nechyběli Josef Fuchs (*130 let) a Oldřich Tyl (*140 let), spoluautoři Veletržního paláce. Zde se i během prvního festivalového dne uskutečnila přednáška Matěje Sladkého věnovaná proměnám budovy i v souvislosti s požárem před padesáti lety.

Další přednáška, která se těšila velkému zájmu, proběhla ve středu. Ta připomněla letošní výročí 50 let od zahájení provozu pražského metra. Jan Ungrman, vedoucí odboru Technická koordinace Metro Dopravního podniku hl. m. Prahy o metru povyprávět přímo v sále Ministerstva dopravy ČR.

Dopravní urbanista Tomáš Cach pak vzal zájemce na cykloprojížďku Koukej kolem sebe ze Stromovky přes Bubny až na ostrov Štvanice, hlavním tématem byly proměny této části Prahy i bezpečný pohyb městem na kole.

Nově i s aplikací

Open House Praha nabízí zájemcům podívat se do různých prostorů historických paláců, památek, novostaveb, ale i třeba technických staveb. K vidění například byly tedy i nové nebo nově opravené budovy, které ukazují, jak se Praha proměnuje.

close Open House Praha 2024 - Autoklub České Republiky info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Open House Praha 2024 - Autoklub České Republiky

Letos však čekala na návštěvníky festivalu novinka. Pomocí aplikace Open House Praha mohli lidé získat všechny potřebné informace jak o otevírací domě, délce prohlídek nebo třeba průběžně aktualizované údaje o čekací době v budovách.