Zmiňované šetření probíhalo mezi 20. a 22. říjnem, zúčastnilo se ho 1041 dospělých Pražanů. Výzkumníci u nich zjišťovali, jak jsou informováni o opatřeních, jak je hodnotí, jak důvěřují v souvislosti s řešením epidemie vybraným institucím nebo jaké má situace ekonomické dopady na jejich domácnost.

„Jsem rád, že z průzkumu vyplývá, že pandemii většina Pražanů zvládá relativně dobře a je obeznámena s platnými pravidly,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Průzkum ukázal, že obyvatelé metropole zvládají opatření a celkovou situaci související s koronavirem celkem bez problémů (54 procent) či s menšími problémy (36 procent). Téměř dvě třetiny Pražanů považují platná opatření za přiměřená, pětina se domnívá, že by měla být dokonce přísnější.

Ve srovnání s preventivními a bezpečnostními opatřeními jsou lidé daleko kritičtější k opatřením v ekonomické oblasti 42 procent dotazovaných je nepovažuje za správná.

Podle Pražanů metropole krizi zvládá

To je podstatně více než v obdobném průzkumu letos v dubnu, kdy jich byla necelá třetina. Stejný počet lidí pak opatření považuje za nesrozumitelná. V dubnu se takto vyslovilo pouze 16 procent Pražanů.

„Při čerpání informací o koronaviru lidé nejvíce důvěřují praktickým lékařům, epidemiologům a hygienikům a svým blízkým,“ uvádějí autoři průzkumu.

Naopak politiky považují za méně důvěryhodné zdroje informací, stejně jako populární osobnosti. S tím souvisím i to, že vládě při řešení covidové pandemie důvěřuje jen 40 procent obyvatel hlavního města, v případě Ústředního krizového štábu se číslo přehoupne něco málo přes polovinu.

Větší důvěru mají respondenti k objednavateli průzkumu - 60 procent z nich se domnívá, že hlavní město krizovou situaci a její dopady zvládá, a 54 procent v této věci důvěřuje vedení své městské části.

Lidé se bojí osvé blízké

Oproti jaru se nyní lidé z metropole více obávají nákazy koronavirem. Tehdy jich kladně odpověděla poloviny, nyní se vlastní nákazy děsí skoro dvě třetiny účastníků průzkumu. Ještě větší strach mají respondenti o své okolí, tři čtvrtiny totiž vyjádřily obavy, že se koronavirem nakazí jejich blízcí.

Koronavirus a obavy Pražanů.Zdroj: Deník

Situace s nákazou se nyní v Praze začíná zlepšovat. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel dokonce v hlavním městě přibylo v těchto dnech nejméně nově nakažených ze všech krajů v Česku.

Čísla ocenila i hlavní hygienička Jarmila Rážová. „Praha dříve přijala opatření a výrazným způsobem se zde snížila mobilita, oproti předchozímu období vlastně nejvíce ze všech krajů. Proto došlo k tomu, že je v metropoli oproti jiným krajům situace výrazně lepší,“ vysvětlila.