Městští strážníci řešili v souvislosti s restauračními zařízeními a bary od pátku do neděle 111 případů, při kterých byla porušena vládní nařízení. "Z tohoto počtu bylo 85 případů vyřešeno domluvou, 22 případů bylo vyřešeno pokutou na místě v celkové výši 22 200 korun. Správnímu orgánu byly oznámeny čtyři případy," uvedl ředitel městské policie Eduard Šuster.

Skupiny běžců v Karlíně překážejí chodcům.
Potíže v Karlíně. Skupiny běžců na chodníku se proplétají mezi chodci

Už v noci z pátku na sobotu se zpřísněním mimořádných opatření, zejména v souvislosti s uzavíráním provozoven, policisté prováděli kontroly v celé ČR. "Ve většině případů bylo vše bez problémů, zjištěná porušení jsou v řádu desítek," uvedla policie na twitteru.

Ojedinělé konflikty

"Ke konfliktům docházelo jen ojediněle, nejčastěji jsme řešili oznámení, že si hosté po uzavření baru přesedli na chodník před ním. Tím však neporušili nařízená opatření, stejně tak provozovatelé, kteří poskytovali dále své služby přes výdejní okénko," dodala.

V restauracích a hospodách se od pátku zkrátila otevírací doba z 22:00 na 20:00. Znovu otevřít mohou zařízení v 06:00. U jednoho stolu smějí sedět pouze čtyři lidé, od ostatních musí být vzdáleni nejméně jeden a půl metru. Stejně jako v klubech nebo na diskotékách platí také v restauracích zákaz živé hudby a tance.

Fotografie z kontrol pražských stravovacích provozoven v červenci 2020
Plesnivé jídlo i nepořádek. Hygienici se vydali do pražských hospod

Po 20.00 mohou provozovny prodávat občerstvení pouze ven, tedy z výdejových okének. Pokud lidé zůstanou večer na chodnících dále popíjet alkohol, porušují opatření v případě, že nedodržují odstupy. Na takové případy upozornil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO) na svém facebooku. Podložil je fotografiemi z centra Prahy, na kterých se lidé před zařízeními v noci srocují. Podle něj tak podceňují situaci.