„Pamatuji si, jak starosta sliboval, že když se sejdeme v Klubce za rok a půl, Klubka bude Klubkou. To se ale těžko stane. Ve středu radní totiž rozhodli, že se Klubka ruší. Ne transformuje, jak starosta sliboval,“ tvrdí ředitelka KD Klubka Jitka Rybková. Její názor starosta Dalibor Mlejnský (ODS) rozhodně nesdílí.

Podle starosty je to výhodné

„Klubka tam pořád zůstane. Ne sice samotná organizace, ale její program. Ten převezme DDM. Jediné, co dělat nebudou, jsou kroužky pro předškolní děti. Ty bychom rádi převedli do KC Zahrada,“ hájil včera starosta Mlejnský postup radnice. Tento krok je podle něho navíc výhodný i tím, že DDM financuje magistrát. Kurzyv domě dětí a mládeže by proto měly být i lacinější. Rodiče jsou ale z chystané změny nervózní.

„Jde hlavně o to, aby byla dobrá kvalita výuky. Pokud to bude levné, na dobré úrovni a nabídka bude pestrá, tak to není taková tragédie,“ domnívá se Jarmila Bartáková, maminka dvou dětí, které KD Klubka navštěvují.

Kromě uvedeného kulturního domu čekají ale změny i ostatní kulturní zařízení. Kupříkladu Chodovská tvrz byla převedena na obecně prospěšnou společnost, která ji od současného ředitele převezme koncem srpna. KD Opatov nechala radnice k poslednímu červnu uzavřít. Faktický provoz ale skončil už o měsíc dříve. „V pátek jsme tu měli rozlučkový koncert. Bylo naprosto plno a atmosféra byla bezvadná,“ říká ředitel domu Vladimír Levický.

Na pronájem posledního z kulturních domů KC Zahradu vypsala rada městské části ve středu výběrové řízení. „Zatím netušíme, co bude. Zaměstnanci jsou nejistí, nová vystoupení nesmlouváme,“ popsal atmosféru ředitel Zahrady Erik Bezdíček. O této transformaci kulturních domů rozhodli v dubnu zastupitelé. „Ročně tímto opatřením ušetříme devět milionů korun. Když máme vše zastřešené pod jednou organizací, nemusíme platit vždy tři stejné zaměstnance,“ vysvětloval Mlejnský.