Karlův mostZ Karlova mostu si kromě přítomnosti Vltavy (vody zklidňující rychlé velkoměsto) vychutnávám mysterium staré Prahy. Například v den letního slunovratu při pohledu z brány Staroměstské mostecké věže slunce prochází lucernou velké jižní chrámové věže katedrály sv. Víta, pod kterou je pochován sv. Václav, pak pokračuje přes východní věž nad místo, kde je pochován sv. Vít. Je to tzv. pražské slunovratové mysterium. A je to samozřejmě jen jedno z mnoha.

close Karlův most. info Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek zoom_in

Troja: vinice Salabka, vinice svaté Kláry a kaple svaté KláryTohle místo považuji za obzvlášť magické. Jste v Praze, ale zároveň v Praze vůbec nejste. Jste za Prahou a nad Prahou, navíc vás od hlučícího velkoměsta dělí Vltava. Cítím se tedy navýsost domácky a bezpečně. I tady jste obklopeni symbolikou: symbolikou vinného keře.

close Moje místa Ondřeje hníka, vinice a kaple svaté Kláry info Zdroj: Deník / Cvrčková Klára zoom_in


Petřín, Strahov a Velká strahovská zahradaJestli si mohu dovolit malou aliteraci, část Petřína, Strahovský klášter a Velká strahovská zahrada tvoří jakýsi klidný klín. Pro mě je ten pohled osvěžující a inspirativní.

close Petřín. Ilustrační foto. info Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek zoom_in

Malostranské náměstí, knihkupectví Spolek občanů a přátel Malé Strany a HradčanPrávě zde se bude 2. června v rámci festivalu Děti, čtete? křtít a prezentovat výuková sada Manamana, na které jsem měl možnost spolupracovat. Je to jakási výuková série zaměřující se na toleranci, humanismus a porozumění základům evropské vzdělanosti. Děti v ní kreativně „řeší" aktuální otázky dnešního světa.

close Moje místa Ondřeje Hníka, knihkupectví Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan, 19.5.2017 Praha info Zdroj: Deník / Cvrčková Klára zoom_in

Jižní terasovité zahrady Pražského hradu Miluji prosluněná místa, jako je tohle. Uznejte sami, že z toho místa dýchá volnost, ale zároveň vznešenost. A je v tom i symbolika: vzestup a sestup po stupních.

close Jižní zahrady Hradu. info Zdroj: DENÍK/ Martin Divíšek zoom_in