Mezi prvními přišli k urnám dva nejmocnější muži v Česku - premiér Andrej Babiš (ANO) vhodil hlas v Průhonicích u Prahy, Babiš přišel s manželkou Monikou. Choť doprovázela rovněž hlavu státu. Přípravy v základní škole v Brdičkově ulici na Lužinách připomínaly manévry. Novináři byli odděleni bariérou ze židlí v rohu volební místnosti.

Prezident Miloš Zeman přišel v dobré náladě a zmínil incident, který se odehrál při prezidentských volbách. Tehdy z hloučku žurnalistů vyskočila aktivistka z hnutí Femen s odhaleným poprsím, kde bylo (anglicky) napsáno: "Zeman je Putinova děvka!"

Nyní i kvůli všudypřítomným bodyguardům proběhlo prezidentovo hlasování v klidu. Zeman řekl, že volby jsou svátkem demokracie. "Kdo neslaví, nejde volit. Škoda," řekl. Při odchodu se ještě v krátkém rozhovoru pro televizi a rozhlas poněkud pohrdavě vyjádřil o Senátu. Redaktorce Českého rozhlasu pak vzkázal, ať zavře pusu, protože jí nesluší, když má ústa otevřená.

Během prvních tří hodin odvolili také všichni kandidáti na příštího primátora. Bohuslav Svoboda (ODS) volil na Vinohradech, do volební místnosti v základní škole v Sázavské ulici později dorazil i předseda Pirátů Ivan Bartoš, který zopakoval ambici vyhrát v metropoli. "Máme ambicí jít do rady, pokud to povolební strategie umožní," řekl poslanec Bartoš. "Mrzí mě, že v rámci emocí řada stran, a není to doména SPD, ale viděli jsme takovou kampaň i u ODS, tak si strany šáhly až na morální dno," okomentoval předvolební dění Bartoš.

Pražská jednička jeho strany Zdeněk Hřib rozdával úsměvy při hlasování v Modré škole a držel v náručí potomka. Podobně idylicky vypadala volba Jana Čižinského. Lidovecký poslanec a starosta Prahy 7 chce prorazit na magistrát s "občanskou" kandidátkou Praha sobě, Čižinského hnutí bylo mohlo být jedním z překvapením letošních voleb.

Fotogalerie: Komunální a senátní volby 2018 v Praze

Kde k tapetám seženu lepidlo?

Jako jeden z prvních odevzal volební lístky v Praze 8 předseda SPD Tomio Okamura, který musel vysvětlovat, proč mu zmizelo z kandidátky v hlavním městě skoro čtyřicet lidí. V Praze 1 si třináct kandidátů z pětadvaceti totiž do začátku voleb nezařídilo trvalé bydliště. Podle Okamury však důvodem úbytku byly výhrůžky. "Jestli téměř třicet let po sametové revoluci je někdo perzekvován a šikanován za politický názor, za to, že kandiduje za nějakou stranu, a pokud se příznivci a podpůrci jiných stran uchylují k metodám, že vystraší kandidáty, tak to není správné," řekl Okamura.

Podle Jiřího Pospíšila, předsedy TOP 09, europoslance a lídra kandidátky Spojené síly pro Prahu byla ovšem předvolební kampaň férová. Kampaň ANO však označil za druh klamavé reklamy. Pospíšil považuje v Praze za úspěch výsledek nad 15 procent. Lídr Babišova hnutí Petr Stuchlík přišel s životním partnerem Davidem Šimoníkem na Uhelný trh kolem 16. hodiny. Jeho šéf nadzvedl pár uživatelů Facebooku, když napsal, že křížkování nefunguje a aby lidé zaškrtli VELKÝ ČTVEREČEK vedle nápisu ANO 2011. "A to je celé," dodal Babiš.

Způsob volby - tedy tzv. panašování - dělá každopádně některým lidem problémy. "Kde k těm tapetám, co rozdávají u voleb, seženu lepidlo?" ptá se jeden z voličů na Twitteru a naráží na to, že volební lístky jsou spíše velké plachty. Podle informací z jedné z pražských komisí jsou lístky tak tlusté, že už nyní existuje problém s tím, že se přestávají vejít do uren. "Zaškrtávání mi zabralo všehovšudy hodinu a půl. Ještěže jsem to nenechal až za plentu, to by se na Praze 10 výrazně snížily volební kapacity," uvedl na sociální síti další volič.

Fotogalerie: Komunální a senátní volby v Praze

Podle agentury ČTK byla v hlavním městě účast v Praze okolo 21:00 zhruba 25 procenct. Nejvíce - asi 35 procent voličů - zatím přišlo v Praze 15. V Praze 6 a 10 hlasovalo zhruba 30 procent lidí. Žižkovská radnice 3 hlásí 27 procent, Praha 11 oznámila čtvrtinu příchozích voličů a Praha 14 měla kolem 21 procent. Obecně voliče více zajímají volby do zastupitelstev než do Senátu. Kolem osmé hodiny zaznamenali v Kobylisích komisaři účast kolem 33 procent ze 720 voličů zapsaných v seznamu. Celkově byl v pražských volebních místnostech klid, avšak objevily se dva problémy v Praze 1 a v Praze 4. Radnice oslovené ČTK žádné potíže nezaznamenaly.

Praha láká všechny

Volby do "velké Prahy" poutají velkou pozornost, vždyť rozpočet hlavního města se pohybuje v řádech desítek miliard korun. To je víc než kde jaké ministerstvo. Proto si i šéfové velkých stran uvědomují, že uspět v v boji o magistrát je důležité. Čtyři roky vládla koalice hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (STAN, KDU-ČSL, Zelení), primátorkou byla Adriana Krnáčová. Ale ani sám Andrej Babiš nebyl z jejího působení nadšený, veřejnost ji kritizovala. Proto premiér Babiš vybral nového lídra Petra Stuchlíka.

Podnikatel je podle sázkových kanceláří největším favoritem. Avšak v pražských volbách si věří také Piráti, kteří se spolu s ODS na vedoucí ANO dotahují podle kurzů i podle dříve zveřejněných průzkumů veřejného mínění. Po Stuchlíkovi považují bookmakeři za nejžhavější kandidáty na primátorský řetěz Bohuslava Svobodu (ODS) a Jiřího Pospíšila (TOP 09), jedničku kandidátní listiny Spojené síly pro Prahu, kde jsou rovněž Starostové a nezávislí, lidovci a další dva menší politické subjekty.

Černý kůň

"Černým koněm" těchto voleb se v hlavní městě může stát hnutí Praha sobě, jehož lídrem je Jan Čižinský, lidovecký poslanec a starosta Prahy 7. Naopak podle prognóz budou mít co dělat sociální demokraté, kteří se snažili nalákat voliče slibem MHD zdarma. Na pětiprocentní hranici by se nemusela dostat ani Strana zelených. Udržet se mezi v 65členném zastupitelstvu se hodlá i KSČM, zabodovat touží rovněž SPD. Celkem na magistrát kandiduje celkem 29 stran a subjektů.

Do Senátu se volí v Praze 12 (volební obvod č. 17), Praze 4 (volební obvod č. 20), Praze 8 (volební obvod č. 23) i Praze 2 (volební obvod č. 26). Mezi kandidáty jsou kromě Drahoše ještě Pavel Fischer, Marek Hilšer a Petr Hannig, kteří se ucházeli o voličské hlasy na začátku roku při prezidentských volbách. Zkušenosti s Pražským hradem má i Ladislav Jakl, bývalý ředitel politického odboru kanceláře prezidenta Václava Klause, ten přijal nabídku Tomia Okamury a kandiduje v barvách jeho SPD. Mezi různými osobnostmi veřejného života je také herec Vladimír Kratina za ODS. Pražané budou v pátek mezi 14. a 22. hodinou a pak v sobotu od 8 do 14 hodin volit rovněž na radnice. Celkem je Praha rozdělena na 22 městských částí a dalších pětatřicet obcí na okraji metropole.