Letošní komunální volby v Praze připomínali maraton - zaprvé vzhledem k náročnosti systému voleb, kdy se křížkují jednotliví kandidáti na velkoformátových volebních lístcích, se sčítalo až do pozdních nočních hodin. A celou dobu po uzavření místností bylo napínavé sledování průběžných výsledků. Pět "běžců" uteklo všem a srovnali se na pásce s mírnými rozestupy, v podstatě rozhodl až "fotofiniš".

Online reportáž

Z vítězství se (na jak dlouho?) raduje Občanská demokratická strana, která jen těsně předčila Piráty. Třetí skončila hvězda pražských voleb Jan Čižinský, lídr hnutí Praha sobě ovládl drtivou většinou také domovskou radnici na "sedmičce". Lidovecký poslanec Čižinský už dopředu vyloučil spolupráci s ODS i hnutím ANO. Do štábu Praha sobě pozdě večer dorazil primátorský kandidát Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil, pětičlenný blok v čele s TOP 09 a STAN skončil čtvrtý. Dosud vládnoucí ANO s lídrem Petr Stuchlíkem na pátém místě zaostalo.

Přepočteno na zastupitele: ODS 14, Piráti, Praha sobě a Spojené síly po 13, ANO 12. Vypadá to, že by se mohly dohodnout tři strany, aby odsunuly ODS a ANO do opozice. Těmto dvěma rivalům totiž 26 zastupitelů k sestavení rady nestačí. "Není pravda, že by bylo něco předem domluveného. Jak je vidět, možná je tady předdomluveného něco jiného. Oni na nás útočili, ale je možné, že oni jsou domluvení už dávno," komentovala průběžné výsledky místopředsedkyně ODS a pražská dvojka Alexandra Udženija. Premiér a šéf hnutí Andrej Babiš přiznal, že Praha nevypadá dobře a že případný neúspěch Petra Stuchlíka v metropoli bere na sebe. TOP 09 a STAN odmítají kvůli Babišovi koalici s ANO.

Propad ČSSD a KSČM

"To by byl chaos," komentoval možnou dohodu Ivan Pilný, třetí muž pražského ANO. Pilný by velmi rychle zahájil jednání s ODS o vládě. Za neúspěch pode Pilného "mohla celá řada nešikovných kroků, kterými jsme si Pražany naštvali. Byl tam ten pán s bílou přilbou, který byl šéfem parlamemtní komise," narážel někdejší šéf českého Microsoftu na protesty proti komunistovi Zdeňku Ondráčkovi a Babišově vládě. "Primátor musí být nejen dobrý manažer, ale potřebuje také hledat konsenzus, bylo tam málo emoční inteligence. Takhle se vládnout nedá, je potřeba mít stabilitu," dodal Pilný s tím, že ačkoliv u voličů boduje víc než Stuchlík, lídrem kandidátky být nechtěl.

Fotogalerie: Komunální a senátní volby 2018 v Praze

Naprostý propadák zaznamenala ČSSD, která stejně jako komunisté poprvé od roku 1990 nebude mít mezi 65 pražskými zastupiteli ani jedno jméno. Primátorský kandidát Jakub Landovský dokonce z Lidového domu zmizel už odpoledne, s novináři nemluvil a tiskový mluvčí oznámil: "Už se nevrátí." Voliči také vymazali z magistrátní mapy Stranu zelených. Zelení přitom byli součástí koalice v Trojkoalici ještě se STAN a KDU-ČSL. Necelá dvě procenta znamenají desáté místo a prohru i se Starosty pro Prahu či SPD Tomia Okamury. Celkem kandidovalo 29 uskupení. Povolební jedání budou pokračovat v neděli. Rovněž nebyly ani ve dvě hodiny ráno známy výsledky ve všech městkých částech. Definitivně bude o složení radnic v Praze a okolí jasno až brzo ráno.

Úspěšní prezidenti

V pirátském doupěti na lodi Cargo na náplavce bylo veselo. Předseda Ivan Bartoš si tu během odpoledne představil jako DJ a pouštěl hudbu. Večer už tu někteří - pravda, omylem - představovali Zdeňka Hřiba jako primátora. Slavilo se rovněž v holešovickém Vnitroblocku, kde se sešli příznivci "občanské" kandidátky Praha sobě. Volební účast je lehce nad 46 procenty, takže překonala čísla z minulých voleb. V sobotu však byl o hlasování - zřejmě i kvůli hezkému babímu létu - menší zájem. Pražany tolik nelákaly ani volby do Senátu. Už po prvním kole se stal senátorem Drahoš, další prezidentští kandidáti Marek Hilšer (Praha 2) a Pavel Fischer (Praha 12) s velkým náskokem postoupili do druhého kola. Na "osmičce" si to rozdají Lukáš Wagenknecht (za Piráty) a profesor Pavel Dungl, jehož navrhla topka.

Na různých místech metropole se už po poledni otevřely volební štáby, kam se pomalu sjíždějí šéfové, lídři či senátní kandidáti jednotlivých stran a koaličních uskupení. Jako první odstartovali společné sledování sčítání výsledků v Lidovém domě. Kolem 14. hodiny dorazil do sídla ČSSD předseda Jan Hamáček. "Udělali jsme maximum, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku," řekl. Prognózy se však naplnily - výsledek byl katastrofální.

Kdo s kým

V rozhovoru pro Českou televizi pirátský předseda Bartoš zaútočil na ODS. "Kde bere ODS odvahu představovat některé tváře?" ptal se předseda parlamentní strany, narážel na lídra Bohuslava Svobodu a jmenoval kauzu Opencard či tunelu Blanku. Alexandra Udženija, pražská dvojka občanských demokratů, odpověděla: "Já zase nevidím důvod, proč pan Bartoš někoho kádruje a Pirátská strana nic jiného v kampani ani nedělala, než se vůči někomu vymezovala."

"Uděláme všechno proto, aby byla Praha znovu nastartovaná," dodala místopředsedkyně Udženija. Koalici s ANO na pražském magistrátu nepotvrdila ani nevyloučila. Pirátský lídr Zdeněk Hřib i Čižinského hnutí ovšem spolupráci s hnutím premiéra Andreje Babiše ani s občanskými demokraty nepovažují za reálné. Patrik Nacher, kterého na prvním místě kandidátky Babišova hnutí vystřídal podnikatel Petr Stuchlík, zase vyloučil koalici s KSČM i s aktivisty, kteří by mohli držet radu svým hlasem pod krkem. "Všichni nalevo napravo šli proti hnutí ANO. Když se podíváte na kampaň, tak všichni reagovali na nás, my jsme otevírali témata. Byli jsme aktivní," dodal poslanec Nacher v rozhovoru pro Českou televizi. Kritice čtyřletého vládnutí Adriany Krnáčové se však trochu bránil a otázce se dvakrát vyhnul. Nakonec uznal, že se ne všechny věci ANO v hlavním městě podařily.

"Nejsme ani betonáři ani aktivisté. Slíbili jsme odpovědnou správu hlavního města, naši kandidáti to umožní," prohlásil předseda hnutí STAN Petr Gazdík. "Chceme hnutí ANO nahradit, hnutí ANO selhalo. Zastupitelem by se měl stát někdo, kdo to umí," řekla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Skandál způsobil Tomio Okamura před hotelem Golf, kam jeho strana SPD nepovolila vstup dvěma médiím. Vchod navíc střeží ochranka. Okamura, který minule vedl Úsvit, zdůrazňuje, že je v komunálních i senátních volbách nováčkem.

Jak to vypadalo v pátek?

V pátek podle odhadů dorazilo k urnám zhruba 25 oprávněných voličů. Mezi prvními křížkovali premiér Andrej Babiš (ANO) i prezident Miloš Zeman, který způsobil v Praze 13 největší poprask. Volební míst obsadila jeho ochranka, aby se neopakoval incident z prezdentských voleb, kdy Zemana šokovala obnažená aktivistka z Ukrajiny. Hlava státu označila volby za svátek demokracie, nelichotivě se vyjádřila o Senátu a cestou ven ještě Zeman urazil novinářku.

Na různých místech metropole odvolili také největší favorité boje o primátorský řetěz - Petr Stuchlík (ANO), Zdeněk Hřib (Piráti), Bohuslav Svoboda (ODS) nebo Jiří Pospíšil (Spojené síly pro Prahu). Černým koněm by mohl být lídr hnutí Praha Sobě Jan Čižinský, který s dítětem v náručí hodil hlas v Praze 7, kde dělá starostu.

Obecně láká voliče víc vybírat ze jmen kandidátů na radnici než do Senátu. Přitom v Praze 12 (volební obvod č. 17), Praze 4 (volební obvod č. 20), Praze 8 (volební obvod č. 23) i Praze 2 (volební obvod č. 26) jsou mezi kandidáty Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Marek Hilšer a Petr Hannig, kteří se ucházeli o voličské hlasy na začátku roku při prezidentských volbách. Drahoš postoupil do druhé kola a těsně prohrál se Zemanem. V komunálních volbách je Praha rozdělena na 22 městských částí a dalších pětatřicet okrsků na okraji metropole.

Fotogalerie: Komunální a senátní volby v Praze

Lidé se nejvíc zlobili kvůli systému voleb - tzv. panašování přináší problémy i komisařům při sčítání. Křížkování na velkých plachtách navíc zdržovalo a někde se občas tvořily "fronty jako na banány," jak uvedl čtenář Pražského deníku. Potíže při hlasování se objevily například v Praze 1 a Praze 4. Jinak byl klid.