Vyšlapaný trávník, cesty necesty, polorozpadlé lavičky, větve starých a nemocných stromů láme vítr. Místo toalet provizorní budky. Jako na stavbě.

A hlavně ostrov doslova diskriminuje některé Pražany. Jen si zkuste sjet klouzavé kamenné schodiště z mostu Legií na invalidním vozíku nebo s kočárkem. Jde to ztuha.

Toto vše by se ale mělo již brzy stát minulostí. Praha 1 totiž hodlá rázně zasáhnout. Střelecký ostrov čeká zásadní revitalizace, která by ho měla posunout zpět mezi oázy relaxace v samém srdci metropole. Pokud na to budou peníze.

Je třeba skromnosti

Původně měl projekt stát zhruba 40 milionů korun. V současné prohlubující se recesi je však třeba skromnosti. „Chceme snížit cenu. Jednáme s projektanty,“ vzkázal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký. Doufá, že od projektu nebude muset ustoupit úplně. Jisté je, že oprava jižní soukromé části ostrova v režii Prahy 1 nebude.

Deník již před časem informoval, že právě první městská část má být radikálním způsobem zkrácena na dotacích z magistrátu. Zatímco letos dostala asi 160 milionů, příští rok to má být o polovinu méně.

„Věřím, že tomu tak nebude. Pokud ano, je možné, že bychom museli revitalizace oddálit,“ uvažoval Lomecký ještě před čtrnácti dny.

Změna bude více než patrná

Střelecký ostrov i Pražané se ale podle něj dočkají. A změna bude více než patrná. Obnoví se cesty, na severní straně ostrova vznikne písečná pláž, opraví se všechny lavičky.

Stranou nezůstane ani dosud špatně fungující veřejné osvětlení či odpadkové koše. Zásadním podle Lomeckého zůstává nejen oprava schodiště z mostu Legií. Z projektu prý nesmí vypadnout výtah pro handicapované a pro ženy s kočárky. „Na tom máme velký zájem,“ potvrdil Lomecký. Dodal ale, že konečné rozhodnutí bude na památkářích. Výtah totiž nesmí znehodnotit samotný most.

Úprav se dočká centrální prostranství ostrova, kde se konají kulturní akce. Také zázemí toalet pod mostem se změní k lepšímu. Počítá se dokonce s přebalovacím pulty.

Zestárlá zeleň podle plánu omládne. Po vykácení padesáti stromů se tu objeví osmdesát nových. Především dubů, lip a vrb. Zbylé původní stromy budou dendrologicky ošetřeny. Na březích pak zahradníci vysadí nové keře coby hnízdiště pro vodní ptactvo.

Pokud vše dobře dopadne a ostrov bude tímto způsobem revitalizován, před možnými vandaly ho ochrání placený hlídač.

Z historie ostrova

První zmínky o Ostřeleckém ostrově pocházejí již z 12. století. Tehdy se ostrov nazýval Trávník. Roku 1472 jej zakoupilo Staré Město. Střelnice zde fungovala již od konce 14. století.

Střílení zde bylo zakázáno roku 1913, ale v roce 1937 pro pražskou Národní gardu 1 opět povoleno. Od 18. století se zde konaly svatojánské oslavy, spojené se střelbou a ohňostroji. V roce 1882 zde probíhal I. všesokolský slet. Roku 1890 se zde poprvé v Čechách slavil 1. máj.

Zdroj: Wikipedia.cz