„Uvažujeme o území kolem Uhelného trhu, tedy například o Rytířské, Michalské a dalších ulicích,“ sdělil člen zastupitelstva Prahy 1 a předseda tamější dopravní komise Jiří Láryš.

Například Rytířská ulice už je takto z poloviny upravena. Při pracích by navíc došlo k vytažení vozovky na úroveň chodníků. „To přispěje k celkové kultivaci místa. Dobrý efekt podobných úprav mohou lidé vidět například v Dlouhé ulici,“ řekl Deníku starosta Prahy 1 Petr Hejma. V ulicích totiž budou podle plánu vysazeny stromy, parkovací zálivy a další estetické prvky.

Podle plánů radnice instalace elektronických sloupků omezí průjezd aut v historickém centru mezi Václavským a Staroměstským náměstím, kde se pohybuje nejvíc turistů, až o padesát procent.

Do ulic by se tak dostali jen zásobovací, policejní, zdravotnické či hasičské vozy a samozřejmě také parkující rezidenti. „V rámci úprav by sice ubylo několik parkovacích míst, ale tím, že je nebudou zabírat neoprávnění uživatelé, se situace pro rezidenty podstatně zlepší,“ pokračoval Láryš.

Radnice si nyní nechává zpracovávat studie, které se zabývají dopady případných změn. V průběhu příštího roku chce dokončit jejich posuzování a nechat si vypracovat přesný projekt. „Ten by měl být realizován v průběhu roku 2009,“ dodal Hejma.