Zatímco první agentura provedla šetření pro společnost Pražská olympijská, práci druhé si objednalo hnutí Nezávislí starostové pro kraj.

V prvním případě bylo pro celorepublikové referendum 51 procent dotázaných, ve výzkumu zadaném starosty šlo o 62 procent lidí. Téměř stejný počet lidí ale také sdílí obavy starostů, že hry by byly financovány nejen z Prahy, ale také z rozpočtů měst a obcí.

Pro olympiádu by bylo 54 procent

Průzkum Střediska empirických výzkumů (STEM) proběhl v prvních osmi říjnových dnech a zúčastnilo se ho celkem 1280 respondentů. Kvůli kampani k olympijským hrám si ho nechala zpracovat společnost Pražská olympijská, jejímiž zakladateli jsou hlavní město a Český olympijský výbor.

Podle aktuálních dat je pro celorepublikové referendum 51 procent lidí. Šest procent dotázaných bylo pro pražské referendum a 43 procent lidí nechce referendum vůbec.

Pokud by se plebiscit konal dnes, podle STEM by bylo pro konání letních olympijských her 54 procent dotázaných.

V drtivé většině také lidé vědí o tom, že Praha usiluje o pořádání letní olympiády a odeslala oficiální přihlášku Mezinárodnímu olympijskému výboru. „S výsledky průzkumu jsme spokojeni, ale ne překvapeni, protože se to podobá výsledkům průzkumu, který jsme si nechali udělat v květnu a jímž jsme si zjišťovali, jakou má myšlenka olympiády mezi lidmi podporu,“ řekl mluvčí Pražské olympijské Karel Tejkal.

Výzkum společnosti Faktum Invenio se konal od 27. září do 8. října a na otázky o referendu a olympiádě odpovídalo 965 lidí. Factum Invenio od nich získala data, průzkum pak vyhodnotila společnost Gabal Analysis&Consulting.

Referendum až 2012

„K olympiádám se v pořadatelských městech a zemích referenda neorganizují. Pokud referendum, tak by mělo být celorepublikové. Referendum ale má smysl až v okamžiku, kdy by měly být čerpány státní peníze, a to nebude dřív než v roce 2012. Do té doby si bude muset sdružení najít jiné, nejlépe svoje vlastní téma. Praha je připravena vstoupit do sdružení obcí proti daňové diskriminaci, protože sama je s ohledem na daňové výnosy diskriminována,“ řekl včera Deníku primátor Pavel Bém.

 

Obavy ze zatížení obcí

Z tohoto výzkumu vyplynulo, že pro pořádání celonárodního referenda je 62 procent z nich.

Proti referendu se vyjádřilo 28 procent dotázaných. Výsledky dále ukázaly, že 61 procent lidí považuje za oprávněné obavy starostů sdružených ve Smlouvě obcí a měst proti daňové diskriminaci, že pořádání her zatíží rozpočty českých měst a obcí.

„Na olympijská sportoviště by šlo násobně víc peněz, a to na úkor řady potřebných věcí. Potřebujeme nastartovat důchodovou reformu, dobudovat dálniční sít, investovat do školství,“ uvedl včera jednu z námitek proti hrám starosta Suché Lozi Petr Gazdík.

Právě proto by podle něj mělo být vypsáno celostátní referendum. Starostové ze Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci proto v pátek předali primátorovi Pavlu Bémovi petici s 1100 podpisy Pražanů. Podle senátorky Jany Juřenčákové (Nezávislí starostové pro kraj) se podpora starostů opírá nejen o malá města, ale také o města velká.

„Z výzkumu vyplynulo, že v Praze se starosty souhlasí procentuálně nejvíce občanů – 65 procent. Primátor Bém ve své olympijské megalomanii nemá podporu ani Pražanů,“ upozornila Juřenčáková. Podle ekonomické studie z roku 2004 by hry stály téměř 136 miliard korun a přinesly by celkový zisk 25 miliard. Dalších asi 490 miliard by stála infrastruktura. Kandidatura podle studie vyjde na půl miliardy korun.