„Všichni jsme v národním týmu,“ to je slogan plakátů, na nichž zpěvačka Helena Zeťová, frontman ostravské skupiny Kryštof Richard Krajčo a herci Pavel Liška, Jan Tříska a Václav Vydra v tělocvičných úborech lákají ke hrám i nesportovce.

 

„Sportovce není třeba přesvědčovat. Šlo nám o to, aby také ti, kdo sportu zrovna nefandí, pochopili naši účast na pořádání her jako dílo a zájem nás všech,“ vysvětlil pro Deník mluvčí společnosti Praha olympijská Karel Tejkal.

Známé „nesportovce“ podle něj společnost vybrala na základě výzkumu agentury STEM, který ukázal, že polovina národa nesportuje a ani se o sport nezajímá. Současně ale z výzkumu vyplynulo, že téměř devadesát procent populace je hrdo na úspěch českých sportovců.

Umělci, kteří fotografu Herbertovi Slavíkovi pózovali bez nároku na honorář, jsou zachyceni před panoramaty Prahy, Ostravy a Brna. Organizátoři kampaně tak chtěli upozornit, že olympiáda je celorepublikovou záležitostí.

„Kampaň bude probíhat do prosince a stát bude zhruba čtyři miliony,“ doplnil Tejkal.

Opoziční zastupitel Miroslav Poche byl zprávou o reklamní kampani překvapen. „Jen doufám, že to není placeno ze zdrojů města. V rozpočtu totiž nic takového nebylo, takže to není ani technicky možné. Určitě na to dohlédnu,“ řekl včera Deníku Poche.

Pomůže vláda olympiádě? Už byla oslovena

Peking tento týden představuje médiím z celého světa gigantickou olympiádu. Praha teprve rozjíždí svoji první kandidaturu. Chce nabídnout opačný extrém. Laciné hry v hezkém městě.

Ale podle vyjádření vicepremiéra Jiřího Čunka nemusí dostat požehnání od vlády! Olympiáda podle něj nesmí enormně zatížit státní pokladnu. „Ty ohromné miliardy, které teď potřebujeme na spolufinancování evropských fondů, si nemůžeme dovolit utratit za hry,“ řekl.

Pražský primátor Pavel Bém však něco takového nehodlá připustit: „Ani na vteřinu si nepřipouštím, že by Praha a celá republika na olympiádě prodělaly.“ Přijít o podporu vlády by byl kámen úrazu.

Ta je totiž povinná, vyžaduje ji Mezinárodní olympijský výbor. Až do roku 1984 se vždy podílela na pořádání her i finančně. V Los Angeles 1984 sice poprvé olympiádu financovala a uspořádala soukromá společnost, ale i za tu se musela vláda USA postavit.

Tokio, kandidující také na hry 2016, již nyní oznámilo, že japonská vláda se zavázala uhradit polovinu nákladů.

Zato v Česku?

„Počkám, až mě oficiálně osloví olympijský výbor. Nemáme na stole žádnou žádost,“ řekl minulý týden premiér Mirek Topolánek. Reagoval tak na výzvy, aby kabinet zaujal jasné stanovisko.

„Už jsem s premiérem mluvil, počátkem týdne jsme poslali i oficiální žádost,“ přidává nyní nové informace Tomáš Petera, šéf Pražské olympijské, organizující hry.

Říká se, že premiér Blair získal olympiádu 2012 pro Londýn. Co česká vláda?

Markéta Hůrková