„Vláda musí říci, jak se vyrovná se zvýšením veřejného dluhu o dalších 490 miliard, když už dnes, se započtením jí schváleného deficitu na příští rok. Protože se jedná o obrovský zásah do veřejných financí, navíc vdobě tak potřebných reforem, je naprosto nezbytné, aby se, pokud vláda rozhodne o konání olympiády, mohli i občané České republiky vreferendu rozhodnout, zda si přejí olympiádu a čeho jsou ochotni se kvůli ní vzdát,“ napsal ve výzvě Novotný, který spolu sklubem SNK ED hodlá veřejně apelovat na vládu touto otevřenou výzvou a iniciovat jednání smístopředsedy vlády České republiky Jiřím Čunkem a Martinem Bursíkem, které se uskuteční 3. 10. 2007.

Podle prohlášení Evropských demokratů není Praha schopna ze svého přidat na olympiádu ani korunu, protože už nyní má dluhy převyšující jeho roční rozpočet. „Přímo dluží 36 miliard korun a dalších 7 miliard dluží firmy napojené plně na městský rozpočet,“ uvedl Novotný.

Praha podle něj patří knejhůře hospodařícím městům vEvropě a členové klubu jsou přesvědčeni, že právě příliv státních peněz na olympiádu má tento stav zastřít a oddálit finanční problémy města. (eis)