Pro rozpočet města možná jen pár korun, ale pro obyčejné lidi obrovská suma. Neúspěšná olympijská kandidatura stála více než 100 milionů korun. Přitom ještě před týdnem vedení hlavního města tvrdilo, že to bylo 70 milionů korun.

Jak je možné, že se v rozmezí sedmi dnů liší suma o desítky milionů?

Odpověď je jednoduchá. Magistrát zveřejnil pouze částku, kterou vynaložil na provoz společnosti Praha olympijská. O ostatních výdajích mlčel. Další částky na přípravu kandidatury pro rok 2016 či později na zrušenou kandidaturu v roce 2020 dal přitom ze svého rozpočtu také například Útvar rozvoje hlavního města Prahy či magistrátní odbor obchodních aktivit.

Částka ještě poroste

Včera tyto informace zveřejnil zastupitel Jiří Witzany (SNK ED), který upozornil mimo jiné i na to, že částka za přípravu olympijské kandidatury ještě poroste. „Například ekonomická a marketingová studie, kterou nechal pořídit útvar rozvoje magistrátu, stála přes 15 milionů,“ sdělil Witzany s tím, že veřejnost má právo dozvědět se skutečnou částku, která byla na kandidaturu vynaložena.

Za co se na přípravu her také utrácelo

 • Analýza současného stavu sportovních zařízení v Praze – 330 750 Kč
 • Ekonomická a marketingová studie pořádání LOH 2016 resp. 2020 v hl. m. Praze – 15 232 904 Kč
 • Ověřovací studie Plaveckého centra na Maninách – 89 920 Kč
 • Studie ověření možnosti výstavby komplexu plaveckého centra v Praze – 1 450 000 Kč
 • Ověřovací variantní typologická studie využití olympijské vesnice na studentské koleje, resp. na bydlení – 160 000 Kč
 • Ekonomické prověření územních variant olympijské a mediální vesnice na území Prahy – 714 000 Kč
 • Variantní ověření urbanistického řešení umístění a prostorového rozsahu vhodného olympijského programu v prostoru Letňany, Kbely, Prosek – 107 100 Kč
 • Ověření olympijského využití výstaviště PVA v Letňanech – 214 200 Kč
 • Variantní lokalizační studie pro olymp. a mediální vesnici – 2 175 499 Kč
 • Sportoviště uchazečského města – technická studie – 2 320 500 Kč
 • Vyhodnocení enviromentálních aspektů přípravy na LOH v Praze a dalších městech ČR – 2 201 500 Kč
 • „Konečnou sumu ještě nemáme, nedostali jsme všechny podklady, ale určitě bude možné za čas vše vyčíslit přesně. Náklady budou v rozmezí 100 až 200 milionů korun,“ pokračoval Witzany. Podle jeho slov útvar rozvoje informace a podklady poskytl ihned, naopak například odbor obchodních aktivit se doposud zdráhá a materiály nedodal.

  Mohlo to stát mnohem víc

  I zastupitel Witzany pak uvítal, že hlavní město minulý týden v souvislosti s opatřeními proti finanční krizi od kandidatury na pořádání her v roce 2020 ustoupilo a přípravy zastavilo.

  Mají se uspořádat olympijské hry? HLASUJTE v naší anketě vpravo.

  Hlavní město už ale na olympiádě šetřilo dříve. Přesněji po tom, co neuspělo s kandidaturou na hry v roce 2016, kdy se Praha nedostala do užšího výběru. „Po rozhodnutí o kandidátských městech – mezi která se Praha nedostala – byly omezeny mandatorní výdaje společnosti, snížen stav zaměstnanců na tři a bylo rozhodnuto o minimálním provozu společnosti, jejímž hlavním úkolem byla analýza uchazečských dotazníků a sledování kroků kandidátských měst,“ hovoří oficiální zpráva rady hlavního města z konce minulého roku.

  Pro rok 2009 tak dostala Praha olympijská jen provozní rezervu ve výši dvou milionů korun. Z dalších měst, která se hlásila společně s Prahou, utratilo v uchazečské fázi například Chicago v přepočtu 267 milionů korun, Madrid 169, Dauhá 173 a Baku 96.

  Primátor: Praha ve světových médiích

  Podle města vynaložené peníze určitě nebyly vyhozené a vytvořené analýzy poslouží v budoucnu k dalšímu rozvoji. „Získali jsme tím desítky rozvojových studií, které budeme moci dále využít. Týkají se například oblastí Manin, Bubnů či přístavu v Holešovicích. Studie také pomohly v přípravě územního plánu. Velmi důležité jsou rovněž analýzy o stavu sportovní infrastruktury nejen Prahy, ale celé země,“ vyjmenoval pražský primátor Pavel Bém (ODS).

  Ten i nadále nemění názor, že Praha jednou olympiádu může uspořádat. „Ve vhodném čase je hlavní město schopné hry uspořádat,“ pokračoval Pavel Bém.

  Praha si navíc podle primátora svou kandidaturou udělala ve světě velkou reklamu, která by jinak stála mnohemvíce. „Hlavní město se v této souvislosti objevovalo ve světových médiích. Jednalo se o stovky reportáží a zmínkách o Praze,“ doplnil na závěr primátor.