„Je nám ctí, že jsme první městská část, která vysadí Strom pro Olgu Havlovou, jež u nás prožila mnoho radostných i napjatých chvil. Podle paní Olgy už nese jméno jedna ulice na Žižkově. Strom pro Olgu Havlovou bude tak dalším oceněním její obrovské charitativní práce,“ uvedla starostka Hujová.

Petřín. Ilustrační foto.
Praha dá na obnovu Stromovky a Petřínských sadů desítky milionů korun

Na žižkovské radnici se vdávala 

Olga Havlová prožila na Žižkově své dětství. Jako dítě navštěvovala Milíčův dům. Jeho zakladatelem byl humanista Přemysl Pitner. V roce 1964 se na žižkovské radnici provdala za Václava Havla. Na Vackově je dnes ulice, která nese její jméno.

Projekt navíc připomene i to, jak Olga Havlová vysázela v roce 1993 v Olomouci Topolanech v prostorách Dětského centra „lípu dobré vůle“. Strom se stal symbolem pomoci lidí se zdravotním postižením, opuštěným lidem a diskriminovaným.

Praha má další významné stromy
Praha se pyšní dalšími významnými stromy. Přibyl gigantický smrk či památné lípy

Pomoc lidem v nouzi 

Ona sama tehdy tento symbol vysvětlila takto: „Přáli bychom si, aby právo na důstojnou existenci měli i ti, kteří žijí s postižením nebo duševní nemocí, lidé opuštění a staří, ti, kteří mají jinou barvu pleti nebo jiný způsob života, ti, kteří se ocitli v nouzi, nebo je zastihla zákeřná nemoc."

Vysázení stromu bude doprovázet i instalace Zátiší architekta Jana Šépka. Více o dalších projektech spojenými s rokem Olgy Havlové se lze dozvědět na webu.  

Bronzová socha Povzbuzení od Olbrama Zoubka
Výbor dobré vůle vyhlásil další ročník Ceny Olgy Havlové